W wielu miejscach wykorzystuje się rozmaite maszyny oraz instalacje, które wymagają zasilania sprężonym powietrzem. Są to choćby silniki pneumatyczne i inne urządzenia oparte na tej technologii jak np.: rozbudowane aparaty stomatologiczne, respiratory, specjalistyczne pojazdy, czy systemy magazynowania energii. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku wykorzystanie śrubowych sprężarek olejowych i bezolejowych. Zasada ich działania zostanie pokrótce opisana w dalszej części artykułu.
Sprężarki śrubowe olejowe (zwane też kompresorami) są zawsze napędzane do działania przez dwie obracające się śruby – stanowią one główny mechanizm. W pierwszej fazie całego procesu specjalne filtry zasysają z otoczenia powietrze, które następnie przepływa bezpośrednio do tzw. regulatora ssania sterowanego ściśle przez zespół elektryczny. Tam wtryskiwany jest dodatkowo olej, a cała ta mieszanka wędruje do zbiornika separatora, gdzie zostaje poddana rozdzieleniu pod wpływem zjawiska sił odśrodkowych i nagłych zmian kierunku. W dalszej kolejności wytrącony olej jest przemieszczany do stopnia śrubowego, natomiast sprężone powietrze wędruje do chłodnicy i może zostać wykorzystane w dowolnym celu.
Dodajmy, że olej pełni w tym przypadku rolę nie tylko czynnika oczyszczającego, ale też zabezpieczającego konstrukcję. Z kolei w sprężarce bezolejowej zamiast wspomnianej substancji używa się zwykłej wody. Dzieje się tak dlatego, że w niektórych branżach przedostanie się choćby minimalnej ilości oleju do danej instalacji mogłoby skutkować poważnymi stratami finansowymi (papiernictwo, farmaceutyka itp.).