Czym jest powróz i do czego służy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Powrozy to ogólne określenie na liny, szpagaty, linki i kable. Powrozy są używane do wiązania, spinania lub mocowania przedmiotów do siebie, często w połączeniu z maszynami.

Powrozy mogą być również używane do zawieszania niektórych rodzajów produktów spożywczych na hakach, dzięki czemu nie mają one kontaktu z ziemią, co pozwala im na wyschnięcie lub starzenie się.

Z czego wykonane są powrozy?

Powrozy mogą być wykonane z wielu materiałów, w tym z włókien naturalnych, takich jak konopie, sizal i heneken; włókien sztucznych, takich jak nylon i polipropylen; oraz niektórych mieszanek obu tych materiałów. Niektóre sznury są wykonane z mieszanek kilku rodzajów włókien. Sznurek jest zazwyczaj skręcany w pasma, które powstają przez skręcenie dwóch lub więcej pasm razem, aż utworzą jedną całość. Wiązka tych włókien może być następnie dalej skręcona w jedno pasmo.

W przeszłości większość sznurów była wykonana z włókien naturalnych. Obecnie jest on wykonywany głównie z włókien syntetycznych. Zastosowanie włókien syntetycznych wzrasta ze względu na ich niższy koszt i wyższy stosunek wytrzymałości do wagi niż w przypadku lin z włókien naturalnych, produkowanych z lnu lub konopi. Jest ono również mocniejsze niż lina stalowa przy tej samej wadze i ma większą odporność na korozję w słonej wodzie niż lina stalowa.

Zastosowanie powrozów

Sznurki mają bardzo szerokie zastosowanie. Można go znaleźć w wielu różnych branżach, w tym w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym i lotniczym. Powróz jest również używany przez rolników do transportu bydła i innych zwierząt gospodarskich.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Książki religijne, które powinien znać każdy katolik
Książki religijne, które powinien znać każdy katolik
Bycie katolikiem nie polega jedynie na coniedzielnym chodzeniu do kościoła, by odstać kilkadziesiąt minut na mszy. Wiara chrześcijańska pełna jest […]
Jak dbać o oczy latem?
Jak dbać o oczy latem?
Doskonały wzrok bardzo przydaje się w życiu. Dzięki niemu możemy funkcjonować bez zbędnych ograniczeń, realizować rozmaite plany i stawiać czoła […]
Wyposażenie kuchni hotelowej – jakie sprzęty powinny się tam znaleźć?
Wyposażenie kuchni hotelowej – jakie sprzęty powinny się tam znaleźć?
Kuchnia hotelowa powinna być przygotowana na różne potrzeby gości. Im większy hotel, tym szersze zapotrzebowanie na różny sprzęt kuchenny i […]
Ostatnie wpisy
Polecamy