Czym jest powróz i do czego służy?

Powrozy to ogólne określenie na liny, szpagaty, linki i kable. Powrozy są używane do wiązania, spinania lub mocowania przedmiotów do siebie, często w połączeniu z maszynami.

Powrozy mogą być również używane do zawieszania niektórych rodzajów produktów spożywczych na hakach, dzięki czemu nie mają one kontaktu z ziemią, co pozwala im na wyschnięcie lub starzenie się.

Z czego wykonane są powrozy?

Powrozy mogą być wykonane z wielu materiałów, w tym z włókien naturalnych, takich jak konopie, sizal i heneken; włókien sztucznych, takich jak nylon i polipropylen; oraz niektórych mieszanek obu tych materiałów. Niektóre sznury są wykonane z mieszanek kilku rodzajów włókien. Sznurek jest zazwyczaj skręcany w pasma, które powstają przez skręcenie dwóch lub więcej pasm razem, aż utworzą jedną całość. Wiązka tych włókien może być następnie dalej skręcona w jedno pasmo.

W przeszłości większość sznurów była wykonana z włókien naturalnych. Obecnie jest on wykonywany głównie z włókien syntetycznych. Zastosowanie włókien syntetycznych wzrasta ze względu na ich niższy koszt i wyższy stosunek wytrzymałości do wagi niż w przypadku lin z włókien naturalnych, produkowanych z lnu lub konopi. Jest ono również mocniejsze niż lina stalowa przy tej samej wadze i ma większą odporność na korozję w słonej wodzie niż lina stalowa.

Zastosowanie powrozów

Sznurki mają bardzo szerokie zastosowanie. Można go znaleźć w wielu różnych branżach, w tym w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym i lotniczym. Powróz jest również używany przez rolników do transportu bydła i innych zwierząt gospodarskich.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *