Jak dostarczyć do instalacji sprężone powietrze?

W wielu miejscach wykorzystuje się rozmaite maszyny oraz instalacje, które wymagają zasilania sprężonym powietrzem. Są to choćby silniki pneumatyczne i inne urządzenia oparte na tej technologii jak np.: rozbudowane aparaty stomatologiczne, respiratory, specjalistyczne pojazdy, czy systemy magazynowania energii. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku wykorzystanie śrubowych sprężarek olejowych i bezolejowych. Zasada ich działania zostanie pokrótce opisana w dalszej części artykułu.

Gwarancja niezawodnej pracy bez żadnych komplikacji

Sprężarki śrubowe olejowe (zwane też kompresorami) są zawsze napędzane do działania przez dwie obracające się śruby – stanowią one główny mechanizm. W pierwszej fazie całego procesu specjalne filtry zasysają z otoczenia powietrze, które następnie przepływa bezpośrednio do tzw. regulatora ssania sterowanego ściśle przez zespół elektryczny. Tam wtryskiwany jest dodatkowo olej, a cała ta mieszanka wędruje do zbiornika separatora, gdzie zostaje poddana rozdzieleniu pod wpływem zjawiska sił odśrodkowych i nagłych zmian kierunku. W dalszej kolejności wytrącony olej jest przemieszczany do stopnia śrubowego, natomiast sprężone powietrze wędruje do chłodnicy i może zostać wykorzystane w dowolnym celu.

Dodajmy, że olej pełni w tym przypadku rolę nie tylko czynnika oczyszczającego, ale też zabezpieczającego konstrukcję. Z kolei w sprężarce bezolejowej zamiast wspomnianej substancji używa się zwykłej wody. Dzieje się tak dlatego, że w niektórych branżach przedostanie się choćby minimalnej ilości oleju do danej instalacji mogłoby skutkować poważnymi stratami finansowymi (papiernictwo, farmaceutyka itp.).

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiemnaście − dwanaście =