Jeżeli serce przestanie pracować i dojdzie do niedotlenienia mózgu na okres 4-5 minut, dochodzi do śmierci. Dlatego też nie należy ignorować żadnych negatywnych zmian w jego pracy. Warto też regularnie się badać w dobrej klinice kardiologicznej. Jakie badania serca powinno się wykonywać w regularnych odstępach czasu?
Pierwszą grupą badań są tak zwane testy czynnościowe, które związane są bezpośrednio z rytmem pracy serca. Najważniejszym z nich jest pomiar tętna oraz ciśnienia krwi. Robi się to za pomocą specjalnego aparatu, test ten można wykonać także samodzielnie w domu. Następne w kolejności jest badanie EKG, czyli elektrokardiografia. Dzięki niej możliwe jest wykrycie nieprawidłowości zarówno w fizycznej pracy mięśnia sercowego, jak również zakłócenia w przekazywaniu impulsów elektrycznych, które stymulują serce do działania.
Wśród testów obrazowych, zwanych także wizualnymi, najpopularniejsze jest RTG klatki piersiowej. Jest to po prostu prześwietlenie rentgenowskie, które ukazuje kompletny obraz wewnętrznych organów. Badanie to pozwala wykryć między innymi wady wrodzone serca, a także nieprawidłowości mogące prowadzić do różnych schorzeń układu krążenia. Innym badaniem wizualnym jest echokardiografia, zwana również echem serca bądź USG serca. Stanowi ona uzupełnienie do badania RTG i pozwala uzyskać bardziej klarowny obraz sytuacji. Wszystkie te badania można wykonać w każdej klinice, gdzie prowadzona jest diagnostyka serca Poznań ma wiele uznanych klinik kardiologicznych, gdzie możemy zgłosić się zarówno mając negatywne objawy, jak również na badania czysto profilaktyczne.