Jakie pomiary należy wykonać przed wybudowaniem domu na świeżo kupionej działce?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Zakup działki oraz wybór projektu są tylko pierwszymi krokami w długim i czasochłonnym procesie. Każdy, kto planuje budowę własnego domu powinien dowiedzieć się, jakie dokumenty należy zgromadzić oraz jakiego rodzaju pomiary trzeba przeprowadzić.

Przygotowanie do budowy domu- krok po kroku

Jeszcze przed zakupem konkretnej działki trzeba zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, aby dowiedzieć się o planowanych w okolicach inwestycjach. Plan budowy musi być dostosowany do jego wymogów. Bardzo ważne jest także przeprowadzenie badań gruntu. Oceni ono warunki gruntowo-wodne, a na podstawie stworzonej przez nie ekspertyzy powstanie dokumentacja oraz opinia geologiczno- inżynieryjna, która ma ogromny wpływ na wydanie pozwolenia na budowę.

Analiza gruntu jest także ważna w przypadku niepewnego terenu, na którym ma powstać podpiwniczony budynek. Dzięki temu uda się ustalić, czy nie jest on zbyt miękki i nie będzie z czasem osiadał.

Niekiedy pisemne ekspertyzy są wymagane także do projektu budowlanego. Przed wizytą geologa na działce warto wiedzieć, w jaki sposób będzie usytuowany na niej budynek, aby specjalista wiedział, w jakim konkretnym miejscu wykonać odwiert i pobrać próbki gleby do badania.

Na praktycznie każdym etapie budowy niezbędna jest także współpraca z geodetą. Takiego specjalistę można znaleźć m.in. na stronie http://geodraw.pl. Jego głównym zadaniem jest wytyczenie dokładnych granic działki, a w późniejszym czasie ustalenie dokładnego położenia wszystkich ścian budynku. Przygotuje on także mapę sytuacyjno-wysokościową do celów projektowych, która jest jednym z dokumentów, który trzeba dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

W ostatnim etapie budowy, czyli oddawaniu domu do użytku geodeta musi nanieść na mapę także wszystkie przyłącza, takie jak sieć energetyczną, wodno-kanalizacyjną oraz gazową. Do jego zadań należy także wpisywanie wszystkich pomiarów do dziennika budowy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pościel 140×200, z jakiego materiału będzie najwygodniejsza?
Pościel 140×200, z jakiego materiału będzie najwygodniejsza?
Najbardziej komfortowa pościel 140×200 to taka, która jest wykonana z wysokiej jakości materiałów. Najlepszą opcją jest wybór włókien naturalnych i […]
Jakie ciekawe funkcje posiadają współczesne zegarki?
Jakie ciekawe funkcje posiadają współczesne zegarki?
W dobieraniu codziennych stylizacji warto wykazać się kreatywnością. Obecnie producenci  wychodzą naprzeciw różnorodnym oczekiwaniom klientów, dlatego można liczyć na zróżnicowany […]
Dodatki, dzięki którym sypialnia będzie bardziej przytulna
Dodatki, dzięki którym sypialnia będzie bardziej przytulna
Wnętrze sypialni ma nas relaksować i każdego dnia koić zszargane nerwy. Wbrew pozorom, pomieszczenie to nie jest w użytku jedynie […]
Ostatnie wpisy
Polecamy