Jakie pomiary należy wykonać przed wybudowaniem domu na świeżo kupionej działce?

Budowa domu wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Zakup działki oraz wybór projektu są tylko pierwszymi krokami w długim i czasochłonnym procesie. Każdy, kto planuje budowę własnego domu powinien dowiedzieć się, jakie dokumenty należy zgromadzić oraz jakiego rodzaju pomiary trzeba przeprowadzić.

Przygotowanie do budowy domu- krok po kroku

Jeszcze przed zakupem konkretnej działki trzeba zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, aby dowiedzieć się o planowanych w okolicach inwestycjach. Plan budowy musi być dostosowany do jego wymogów. Bardzo ważne jest także przeprowadzenie badań gruntu. Oceni ono warunki gruntowo-wodne, a na podstawie stworzonej przez nie ekspertyzy powstanie dokumentacja oraz opinia geologiczno- inżynieryjna, która ma ogromny wpływ na wydanie pozwolenia na budowę.

Analiza gruntu jest także ważna w przypadku niepewnego terenu, na którym ma powstać podpiwniczony budynek. Dzięki temu uda się ustalić, czy nie jest on zbyt miękki i nie będzie z czasem osiadał.

Niekiedy pisemne ekspertyzy są wymagane także do projektu budowlanego. Przed wizytą geologa na działce warto wiedzieć, w jaki sposób będzie usytuowany na niej budynek, aby specjalista wiedział, w jakim konkretnym miejscu wykonać odwiert i pobrać próbki gleby do badania.

Na praktycznie każdym etapie budowy niezbędna jest także współpraca z geodetą. Takiego specjalistę można znaleźć m.in. na stronie http://geodraw.pl. Jego głównym zadaniem jest wytyczenie dokładnych granic działki, a w późniejszym czasie ustalenie dokładnego położenia wszystkich ścian budynku. Przygotuje on także mapę sytuacyjno-wysokościową do celów projektowych, która jest jednym z dokumentów, który trzeba dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

W ostatnim etapie budowy, czyli oddawaniu domu do użytku geodeta musi nanieść na mapę także wszystkie przyłącza, takie jak sieć energetyczną, wodno-kanalizacyjną oraz gazową. Do jego zadań należy także wpisywanie wszystkich pomiarów do dziennika budowy.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa + 12 =