Jakie pomiary należy wykonać przed wybudowaniem domu na świeżo kupionej działce?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Zakup działki oraz wybór projektu są tylko pierwszymi krokami w długim i czasochłonnym procesie. Każdy, kto planuje budowę własnego domu powinien dowiedzieć się, jakie dokumenty należy zgromadzić oraz jakiego rodzaju pomiary trzeba przeprowadzić.

Przygotowanie do budowy domu- krok po kroku

Jeszcze przed zakupem konkretnej działki trzeba zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, aby dowiedzieć się o planowanych w okolicach inwestycjach. Plan budowy musi być dostosowany do jego wymogów. Bardzo ważne jest także przeprowadzenie badań gruntu. Oceni ono warunki gruntowo-wodne, a na podstawie stworzonej przez nie ekspertyzy powstanie dokumentacja oraz opinia geologiczno- inżynieryjna, która ma ogromny wpływ na wydanie pozwolenia na budowę.

Analiza gruntu jest także ważna w przypadku niepewnego terenu, na którym ma powstać podpiwniczony budynek. Dzięki temu uda się ustalić, czy nie jest on zbyt miękki i nie będzie z czasem osiadał.

Niekiedy pisemne ekspertyzy są wymagane także do projektu budowlanego. Przed wizytą geologa na działce warto wiedzieć, w jaki sposób będzie usytuowany na niej budynek, aby specjalista wiedział, w jakim konkretnym miejscu wykonać odwiert i pobrać próbki gleby do badania.

Na praktycznie każdym etapie budowy niezbędna jest także współpraca z geodetą. Takiego specjalistę można znaleźć m.in. na stronie http://geodraw.pl. Jego głównym zadaniem jest wytyczenie dokładnych granic działki, a w późniejszym czasie ustalenie dokładnego położenia wszystkich ścian budynku. Przygotuje on także mapę sytuacyjno-wysokościową do celów projektowych, która jest jednym z dokumentów, który trzeba dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

W ostatnim etapie budowy, czyli oddawaniu domu do użytku geodeta musi nanieść na mapę także wszystkie przyłącza, takie jak sieć energetyczną, wodno-kanalizacyjną oraz gazową. Do jego zadań należy także wpisywanie wszystkich pomiarów do dziennika budowy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ubrania dla małych dziewczynek – co jest obecnie modne?
Ubrania dla małych dziewczynek – co jest obecnie modne?
Moda dziecięca często jest czerpana z kolekcji dla dorosłych. Mimo, iż ciuchy dla dzieci są mniejszą wersją ubrań na dorosłych, […]
Jakie udogodnienia można wprowadzić dla pracowników, aby usprawnić ich pracę?
Jakie udogodnienia można wprowadzić dla pracowników, aby usprawnić ich pracę?
Wydajność pracownika to wynik bardzo wielu składowych. Aby osiągać lepsze rezultaty, warto zadbać o przyjazną i bezpieczną przestrzeń pracy, inwestować […]
Jak dbać o stary samochód?
Jak dbać o stary samochód?
Po polskich drogach jeździ sporo starszych pojazdów. To dobre rozwiązanie dla osób, które kupują pierwszy samochód lub nie stać ich […]
Ostatnie wpisy
Polecamy