Każdy obiekt budowlany jest narażony na szkodliwe oddziaływanie różnych czynników zewnętrznych. Dlatego też co jakiś czas należy koniecznie weryfikować, czy w strukturze materiału nie występują przypadkiem groźne nieciągłości mogące zagrażać stabilności całej konstrukcji. Optymalnym rozwiązaniem jest w tym przypadku wykonywanie badań penetracyjnych nieniszczących. Specjalizuje się w tym konkretnym zakresie m.in. to profesjonalne laboratorium z Plewisk: https://ndtgorka.com.pl/badania-penetracyjne/.
Badania penetracyjne (PT) mają przede wszystkim na celu wykrycie takich niepożądanych niezgodności powierzchniowych, jak choćby pęknięcia, zawalcowania, wszelkiego rodzaju rozwarstwienia, przyklejenia, a także porowatości. Wykorzystuje się tutaj zawsze zjawisko wnikania cieczy w głąb materiału. Podstawowe zalety omawianej metody to względna prostota, szybkość przeprowadzania, wysoka precyzja, niski koszt oraz możliwość wdrożenia pełnej automatyzacji. Przed przystąpieniem do właściwego badania dokonuje się zazwyczaj wizualnego sprawdzenia jakości złączy spawanych, co pozwala wykazać widoczne gołym okiem wady.
Następnym krokiem jest dokładne oczyszczenie danej powierzchni zarówno z kurzu, jak i rdzy czy oleju. W dalszej kolejności nanoszony jest specjalny penetrant fluorescencyjny, który wprost doskonale uwypukla nieciągłości. Aby zadziałał prawidłowo, niezbędne jest jednak użycie nowoczesnej lampy emitującej promieniowanie ultrafioletowe. Nadmiar penetranta musi oczywiście zostać usunięty. W trakcie analizowania rezultatów trzeba uwzględnić temperaturę weryfikowanego obiektu – nie może być ona zbyt wysoka.