Blacha, ze względu na swoje właściwości, jest jednym z najpopularniejszych materiałów. Wykorzystują się ją między innymi w produkcji pokryć dachowych, samochodów, beczek, narzędzi czy konserw. Blacha powstaje w hucie w postaci walcowanych arkuszy i aby mogła być wykorzystana, musi zostać pocięta. W jaki sposób można to zrobić?
Współcześnie najpopularniejszą i najbardziej efektywną metodą, jeżeli chodzi o cięcie blach, jest wykorzystanie do tego celu lasera. Sposób ten charakteryzuje się ogromną precyzją wykrawania oraz możliwością wielokrotnego powtarzania tego samego cięcia. Koszt cięcia jest stosunkowo niski a ilość odpadów znikoma.
Inną metodą jest cięcie za pomocą bardzo silnego i cienkiego strumienia wody. Jest to metoda również bardzo precyzyjna i zarazem ekologiczna. Wadą jest stosunkowo wysoki koszt. Oprócz tego blachę można pociąć bardziej tradycyjnymi metodami z użyciem palnika tlenowego, gilotyny czy piły taśmowej. Wadą wszystkich tych metod jest niewielka wydajność oraz mała precyzja wykrawania konkretnych kształtów. Zaletą jest jednak niski koszt oraz to, że cięcie blachy może być wykonywane w miejscu montażu np. na placu budowy czy w warsztacie blacharskim.