Jakie części składają się na zawieszenie pneumatyczne?

Choć samochód stanowi własność wielu osób, niewiele z nich zdaje sobie sprawę z tego, jak działa. Jednym z ważniejszych systemów jest zawieszenie pneumatyczne, które odpowiada za utrzymanie pojazdu na odpowiedniej wysokości, a także za ograniczanie wstrząsów powstających na nierównej nawierzchni. Z jakich części składa się ten podzespół?

Charakterystyka komponentów

Zawieszenie pneumatyczne zbudowane jest z kilku kluczowych podzespołów. Kolumny i amortyzatory podobne są do swoich odpowiedników w zawieszeniu konwencjonalnym, ale dodatkowo wyposażone są w zamiennik sprężyny, czyli miech pneumatyczny. Miech wyprodukowany jest z wytrzymałej gumy o wielowarstwowej budowie, posiadającej krzyżowy układ włókien, który zapewnia wewnętrzną integralność i stabilność. Choć wszystkie elementy zawieszenia ulegają naturalnym procesom eksploatacji, to są mniej podatne na działanie niskich i wysokich temperatur, a także uszkodzenia mechaniczne i różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Kolejnym elementem układu jest jednostka sterująca (ECU), która odpowiada za przetwarzanie sygnałów z czujników poziomu, pomiar ciśnienia w miechach, a także zarządza otwarciem zaworów oraz włącza i wyłącza kompresor (kolejny element układu). Dodatkowo na zawieszenie pneumatyczne składają się: przewody powietrza, blok zaworowy, czujniki poziomu, zasobnik (zbiornik) ciśnienia.  Strona internetowa https://thomasmarkt.com/23-seria-7 zawiera niektóre ze wspomnianych elementów, które stanowią podstawę konstrukcji zawieszenia, dedykowane marce BMW serii 7.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *