Jakiego rodzaju spoiny używa się do postawienia kostki brukowej?

Spoiny między kostkami brukowymi to przestrzenie między kamieniami. Mogą być szerokie jak ludzka dłoń lub wąskie jak pojedynczy kamień. Spoiny między kostkami brukowymi są zazwyczaj wykorzystywane do łączenia dwóch różnych rodzajów kamienia. Na przykład, duży blok granitu może być połączony z mniejszym kawałkiem wapienia, aby stworzyć atrakcyjny wzór.

Spoiny między kostkami brukowymi występują w kilku głównych rodzajach:

Fugi skośne

Fugę ukośną wykonuje się poprzez przycięcie jednej krawędzi lub boku każdego kamienia pod kątem, który pozostawia między nimi niewielką szczelinę. Szczelinę tę można wypełnić zaprawą lub piaskiem, aby uzyskać gładką powierzchnię, po której można chodzić. Kąt i głębokość cięcia różnią się w zależności od tego, do jakiego rodzaju kamienia są używane i czy znajdują się na powierzchni ziemi czy ściany. 

Fugi proste 

Fugi proste powstają poprzez przycięcie wszystkich krawędzi i boków kamienia pod kątem prostym do siebie. Dzięki temu między kostkami nie ma żadnych szczelin. Proste fugi są stosowane na ziemi i ścianach budynków, aby stworzyć płaskie powierzchnie, po których można chodzić. Głębokość cięcia różni się w zależności od tego, do czego wykorzystywany jest kamień i czy znajduje się na ziemi czy na ścianie.

Gdyby okazała się potrzebna fuga do kostki brukowej, na rynku istnieją liczni producenci od których można ją nabyć – dobrej jakości i w przystępnej cenie.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *