Pomimo tego, że ekogroszek to paliwo wytwarzane z węgla kamiennego, znacząco się od niego różni. Jego właściwości sprawiają, że jest coraz powszechniej stosowany do ogrzewania domów w sezonie zimowym. Różnice pomiędzy tradycyjnym węglem i ekogroszkiem są istotne, dlatego warto je poznać.
Do produkcji ekogroszku używa się najwyższej jakości węgla kamiennego. Surowiec ten jest rozdrabniany, przesiewany i płukany. Proces przesiewania i płukania pozwala pozbyć się miału, niepalnych frakcji, a także różnego rodzaju szkodliwych substancji. Produkt końcowy ma postać niewielkich bryłek o średnicy od 5 do 25 mm, które charakteryzują się wysoką kalorycznością. W porównaniu do węgla kamiennego ekogroszek charakteryzuje się mniejszą spiekalnością. Oznacza to, że efektywniej się spala, pozostawiając niewielką ilość popiołu. Opał ten dostępny jest w formie workowanej i sprzedawany w stacjonarnych składach lub online. Ekogroszek w sklepie internetowym jest często sporo tańszy, dlatego coraz więcej osób korzysta z tej formy kupowania opału.
Istotne różnice dotyczą również sposobu spalania obu paliw. Do ogrzewania domów tradycyjnym węglem używa się kotłów starego typu rozpalanych od dołu. Niestety tego rodzaju konstrukcje są przestarzałe i generują dużo szkodliwego dymu. Ekogroszek spalany jest w nowoczesnych piecach z podajnikiem. Podajnik sterowany elektronicznie dostarcza surowiec na niewielkie palenisko wyposażone w dmuchawę. Podmuch powietrza podnosi temperaturę, umożliwiając wydajne i bezpieczne dla środowiska naturalnego spalanie paliwa. Kotły na ekogroszek mają charakter bezobsługowy, a rola użytkownika ogranicza się do uzupełniania paliwa i usuwania popiołu. W przypadku palenia węglem użytkownik musi co kilka godzin dokładać kolejne bryłki.