Zasada działania opon typu Run Flat

Opony typu Run Flat są obecne na rynku od dawna, jednak dopiero ostatnimi czasy zyskały na popularności. Wcześniej kojarzone były głównie z masywnymi samochodami i drogimi limuzynami. Obecnie mogą być montowane w zwykłych samochodach. Czy warto kupić opony Run Flat? Jakie są ich wady i zalety? Co odróżnia je od klasycznych opon?

Opony Run Flat – co to takiego?

Technologia Run Flat pojawiła się wraz z zapotrzebowaniem na opony, które nawet po przebiciu byłyby zdolne do jazdy. Firmy produkujące takie opony muszą więc zwrócić uwagę, aby opona utrzymała ciężar samochodu pomimo niewielkiego ciśnienia w jej wnętrzu. Umożliwia to przede wszystkim zdecydowanie grubsza ścianka niż ta w klasycznych oponach.

Produkcją opon Run Flat zajmuje się wiele firm, między innymi czeska marka Barum, z której ofertą warto się zapoznać: https://plusgum.pl/producenci-opon/barum.

Wady i zalety opon Run Flat – czym różnią się od zwykłych opon?

Najważniejszą zaletą opon Run Flat jest ich odporność na przebicia. Nawet w przypadku uszkodzenia gumy nie ma natychmiastowej potrzeby wymiany jej – można przejechać na niej jeszcze około 80 kilometrów, by zatrzymać się w bezpiecznym miejscu. Przebicie opony nie stwarza również zagrożenia dla życia kierowcy i innych uczestników ruchu, jak to się ma w przypadku klasycznych opon. Opony Run Flat są także o wiele bardziej odporne na uszkodzenia w czasie jazdy po wyboistych drogach.

Choć kilka lat temu opony tego typu nie były aż tak popularne, obecnie kilkanaście różnych firm zajmuje się ich produkcją i dystrybucją – choćby firma Apollo, oferująca szeroki wybór produktów na swojej stronie internetowej: https://plusgum.pl/producenci-opon/apollo. Z kolei do wad nie sposób nie zaliczyć podwyższonej ceny opon i zwiększonej masy. Ponadto, guma, która jest grubsza i dodatkowo usztywniona, zużywa się szybciej.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 4 =