Co sprawdzić, gdy silnik w aucie nie działa?

Brak możliwości uruchomienia silnika w aucie osobowym wiąże się z dużym stresem. Trudno wówczas o racjonalne działanie, ale mimo wszystko trzeba przystąpić do jak najszybszego sprawdzenia, który konkretnie element uległ uszkodzeniu. Zazwyczaj bezpośrednim sprawdzą okazuje się rozrusznik z przepalonym bezpiecznikiem. W takiej sytuacji niezbędna jest zawsze jego wymiana. Rozruszniki samochodowe posiada w swojej ofercie każdy profesjonalny sklep motoryzacyjny – zarówno internetowy, jak i stacjonarny. 

Kilka wartościowych wskazówek

Przyczyną niesprawnego silnika – oprócz rozrusznika – może być równie dobrze rozładowany akumulator (szczególnie w okresie zimowym). Objawia się to m.in. specyficznym dźwiękiem cykania oraz słabym kręceniem tzw. wału korbowego. W tym konkretnym przypadku problem może dotyczyć uszkodzonej elektryki (nadmierny pobór prądu) bądź naturalnego zużycia się jednostki wskutek jej codziennej eksploatacji.

Stan techniczny akumulatora łatwo zweryfikujemy za pomocą multimetru, ewentualnie cyfrowego testera wyposażonego w sygnalizatory diodowe. Drugi podejrzany element auta to z pewności pompa paliwa, w której stosunkowo często psuje się przekaźnik albo immobilizer. Zdarza się też, że układ doprowadzania paliwa (inaczej wtryskowy) ulega zapowietrzeniu w wyniku zablokowanego zaworka. 

Komponenty wymagające dokładnego sprawdzenia to też:

– szczotki – nierzadko okazują się wytarte

– elektromagnes

– cewki i kable zapłonowe 

– klemy – przeważnie wystarczy je dokręcić

– sterownik automatyczny – dotyczy to silników nowej generacji

– przepustnica lub czujnik odpowiadający za jej położenie

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *