Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest niezwykle ważne. Różni uczestnicy (piesi, samochody, rowerzyści) powinni czuć się swobodnie, a ich bezpieczeństwo musi być stuprocentowe. Z tego względu należy znać i stosować się do znaków drogowych, ale nie tylko – ważnym elementem w ruchu drogowym są także urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Czym są? Jakie spełniają funkcje?

Rodzaje urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego

Z uwagi na to, jakie zastosowanie ma dane urządzenie można je podzielić na następujące kategorie: optyka ruchu: tutaj znajdują się te urządzenia, które wskazują ruch (np. słupki prowadzące, tablice), pikietaż: informują o odległościach (znaki hektometrowe i kilometrowe), zabezpieczanie ruchu pojazdów i pieszych: wszystkie urządzenia, które wymuszają dane zachowanie na drodze takie jak zatrzymanie się czy zwolnienie (np. progi zwalniające podrzutowe, lustra drogowe, słupki blokujące), zamykanie dróg dla ruchu, czyli rogatki, zabezpieczanie robót, czyli taśmy pachołki, separatory, kładki itp., nadzór: urządzenia sygnalizacyjne oraz tarcze, oznaczenia obiektów w skrajni: urządzenia bramowe, informacja i ostrzeganie kierujących: przydadzą się przy gwałtownych, ostrych zakrętach itp. (np. znaki świetlne).

Jak widać, jest tych urządzeń sporo, najczęściej zauważa się progi zwalniające, ponieważ mają dość mocny wpływ na styl jazdy kierowcy w danym miejscu. Bardzo często spotykane są także separatory parkingowe na parkingach.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jedenaście − 5 =