Artroskopia jest rodzajem mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego, który pozwala przeprowadzającemu zabieg zajrzeć do wnętrza stawu, ocenić stopień jego uszkodzenia i zadecydować, jak ma przebiegać dalsze leczenie. Jest to zabieg bardzo często stosowany przed operacją, gdyż daje chirurgowi szczegółowy obraz tego, z czym będzie miał do czynienia, a tym samym odpowiednio przygotować się do operacji. Artroskopia staje się coraz popularniejsza jako metoda wspomagająca leczenie chorób stopy, co świadczy o jej wysokiej skuteczności.
Całość zabiegu polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze, przez które wprowadza się do wnętrza stopy kamerę artroskopową, wyświetlającą obraz na specjalnym monitorze. Później wykonuje się kolejne nacięcie celem wprowadzenia w okolicę stawu narzędzi artroskopowych, pomocnych w analizie problemu i usuwających przeszkody, na które może się natknąć kamera. Na tym etapie wykonuje się rozpoznanie schorzenia i ustala, co należy z nim zrobić. Po wszystkim nacięcia zszywa się i nakłada na nie niewielki opatrunek.
Biorąc po uwagę fakt inwazyjności zabiegu, jakim jest operacja, każda wcześniej zebrana informacja na temat problemu pacjenta jest na wagę złota. Artroskopia pozwala bowiem zawczasu rozpoznać problem, przez co skraca się czas trwania samej operacji i zwiększa szansę jej sukcesu. Odpowiednie przygotowanie lekarzy pozwala im jeszcze lepiej zająć się naszą stopą, co będzie skutkowało szybszym powrotem do zdrowia. Dokładne informacje na temat zabiegu znajdziemy na https://poradniastopy.pl/usluga/artroskopia-stawu-skokowego/.