Zasady BHP w czasie obsługi żurawia budowlanego

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obsługa żurawia budowlanego wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Trzeba więc przestrzegać ściśle zasad BHP, dzięki którym nie dojdzie do nieprzewidzianych sytuacji. Mogą one dotyczyć długości pracy, warunków pogodowych lub udźwigu. Na co zwracać uwagę przy pracy z żurawiem? 

Warunki pracy 

Nie każdy pracownik może obsługiwać żurawia budowlanego. Musi on przejść odpowiednie szkolenie i zweryfikować swoje umiejętności na egzaminie praktycznym. Jeśli firmie brakuje takiego pracownika to można skorzystać z usług firmy, np. pod adresem: https://corleonis.pl/obsluga-operatorska/. Nie może on jednorazowo pracować dłużej niż 8 godzin. Trzeba pamiętać, że operator żurawia nie powinien być jednocześnie sygnalistą oraz hakowym. 

Pogoda, temperatura oraz udźwig 

W czasie niekorzystnych warunków pogodowych praca w żurawiu jest zabroniona. Dotyczy to burz z piorunami oraz wiatru, który przekracza prędkość 10 km/s. Praca w żurawiu jest wykluczona, jeśli temperatura w kabinie przekracza 28ºC albo jest niższa niż 18 ºC. Nie można przekraczać także poziomu hałasu na poziomie 80 decybeli. Praca w nocy jest możliwa tylko przy dodatkowym oświetleniu. Każdy żuraw budowlany ma też ustalony swój maksymalny udźwig, którego pod żadnym pozorem nie można przekraczać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie udogodnienia są w stanie usprawnić szycie na maszynie?
Jakie udogodnienia są w stanie usprawnić szycie na maszynie?
Maszyna do szycia to urządzenie, które zrewolucjonizowało branżę tekstylną. Dotychczas uszycie nawet prostej sukienki czy koszulki wymagało sporego nakładu pracy […]
Krzesła – jakie modele unowocześnią wnętrze?
Krzesła – jakie modele unowocześnią wnętrze?
 Krzesło jest tym komponentem wystroju pomieszczenia, które powinno charakteryzować się smukłymi kształtami i wysokimi walorami estetycznymi, ale musi być też […]
Wybór siedziska dla dzieci i nie tylko
Wybór siedziska dla dzieci i nie tylko
Pufa dla dziecka mierzy się z dużo większą liczbą wyzwań, niż ten sam mebel w wydaniu dla dorosłych. Dzieci mają […]
Ostatnie wpisy
Polecamy