Czym różni się suplement diety od leku?

Od pewnego czasu rynek farmaceutyczny wypełniony jest nie tylko lekami, które możemy kupić bez recepty lub po otrzymaniu recepty od lekarza, ale także suplementami diety. Podstawową różnicą między nimi jest to, że lek ma na celu działanie zapobiegawcze i lecznicze, zatem służy leczeniu chorób. Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego najważniejszym zadaniem jest uzupełnienie diety w składniki, których w tej diecie brakuje. Suplementy diety to mieszaniny witamin i składników mineralnych, bez właściwości leczniczych.

Wskazania do stosowania konkretnego leku są ściśle określone i zatwierdzone przez URZĄD REJESTRACJI PRODUKTÓW LECZNICZYCH. Takiemu zatwierdzeniu nie są poddawane suplementy diety, zatem bezpieczeństwo ich stosowania jest niższe.

Suplementy diety nie są poddawane stałym kontrolom bezpieczeństwa, a ich jakość jest nadzorowana jedynie przez Inspekcję Sanitarną. Podobnie wygląda wprowadzenie ich do obrotu – nie istnieje wymóg rejestracji ani dokładnej dokumentacji stwierdzającej jakość i bezpieczeństwo suplementu. Leki poddane są rygorystycznym przepisom, które w sposób jasny i klarowny określają wskazania oraz bezpieczeństwo stosowania leku.

Różnice między lekami a suplementami diety obejmują więc zakres i sposób działania, prawo związane z wprowadzeniem produktu na rynek farmaceutyczny, a także wygląd opakowań. Informacja o tym, z jakim produktem mamy do czynienia, jest wymieniona na opakowaniu. Dodatkowo na opakowaniach leków znajduje się numer pozwolenia na dopuszczenie leku do obrotu – tego numeru nie znajdziemy w przypadku suplementu diety.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × trzy =