Nawozy są stosowane w uprawach w celu zwiększenia naturalnej żyzności gleby. Niektóre nawozy dostarczają określonych pierwiastków, których rośliny potrzebują do zdrowego wzrostu, takich jak azot (N) i fosfor (P). Przykładem takich nawozy są nawozy mineralne oraz nawozy organiczne. Inne nawozy zapewniają szeroki zakres składników odżywczych, takich jak siarczan amonu i mocznik. Są one nazywane nawozami zrównoważonymi lub kompletnymi. Nawóz często miesza się z glebą, aby zapewnić jego równomierne rozprowadzenie, ale można go również stosować bezpośrednio na rośliny poprzez opryskiwanie lub podlewanie roztworem nawozu. Inne to materiały organiczne, które zawierają wiele różnych pierwiastków, ale nie są łatwo dostępne dla roślin.
W ciągu ostatniego stulecia zużycie nawozów wzrosło, ponieważ rolnicy dążyli do uzyskania wyższych plonów ze swoich upraw. W krajach rozwijających się proporcja nawozów stosowanych na hektar jest często znacznie niższa niż w krajach rozwiniętych. Oprócz zwiększenia produkcji, stosowanie nawozów może pomóc rolnikom w dostosowaniu się do zmian klimatu, ponieważ poprawia gospodarkę wodną i ogranicza erozję.
Korzyści te różnią się w zależności od rodzaju upraw i lokalizacji. Na przykład, nawozy bogate w azot mogą poprawić plony roślin strączkowych poprzez zmniejszenie konkurencji między roślinami o składniki odżywcze; jednakże, mogą one powodować zagęszczenie gleby, jeśli są stosowane zbyt intensywnie lub jeśli są spłukiwane do rzek lub strumieni, gdzie mogą prowadzić do zakwitów glonów, które obniżają poziom tlenu i zabijają ryby i inne organizmy wodne.