Jak zautomatyzować system zarządzania budynkiem?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Inteligentny dom to już nie tylko scena z filmów sci-fi, to rzeczywistość. W każdym ze współczesnych budynków znajduje się mniej lub więcej rozwiązań, które pomagają w codziennym życiu domowników. Rosnącą popularnością cieszą się całe systemy, które zarządzają i monitorują posesję. Jak to możliwe?

Automatyka, czyli co?

Automatyka budynkowa to zaawansowana technologia, której zadaniem jest sterowanie różnymi instalacjami danego obiektu, takimi jak ogrzewanie, oświetlenie i elektryczność, wentylacja itd. Dzięki temu procesy przebiegają sprawnie, komfortowo i oszczędnie dla użytkowników. Komputer przeprowadza analizy i optymalizuje działanie wszystkich systemów.

Co jest potrzebne?

Najlepiej już na etapie projektowania budynku lub jego modernizacji zaplanować odpowiednią aparaturę instalacyjną oraz urządzenia, którymi będzie można nawigować za pomocą jednego zautomatyzowanego systemu.

Budynek wyposaża się w sensory, których zadaniem jest mierzenie na przykład temperatury, wilgotności, opadu, nasłonecznienia, ale też tego, czy okna są otwarte, a rolety odsłonięte. Zamontowane są też tak zwane elementy wykonawcze, takie jak zawory, czy napędy rolet. Są one elementem modułów rozproszonych, których pracę obsługują węzły sieciowe. One z kolei są podłączone do zintegrowanego systemu zarządzania budynkiem. Takie sterowanie może być prowadzone w trybie całkowicie automatycznym. Kierować można wówczas pojedynczym urządzeniem, kilkoma lub wszystkimi jednocześnie. Możliwe jest także tworzenie pewnych scenariuszy pracy. Obejmują one na przykład podniesienie ogrzewania w konkretnych godzinach lub pomieszczeniach, włączenie telewizora o danej porze itd.

Dużą zaletą tego typu rozwiązań jest minimalizowanie kosztów eksploatacyjnych budynku. Obniżenie temperatury pomieszczeń nawet o 2 stopnie wieczorem, sterowanie pracą oświetlenia, czy chociażby automatyczne wyłączanie klimatyzacji przy otwartym oknie wpływa na realne koszty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Strategia rozwoju marki – jak to osiągnąć?
Strategia rozwoju marki – jak to osiągnąć?
Strategia rozwoju marki to długoterminowy plan, który pomaga Ci dotrzeć do grupy docelowej. Pokazuje drogę, jak rozwijać swoją markę i […]
Jaki adres powinna mieć nasza strona internetowa?
Jaki adres powinna mieć nasza strona internetowa?
Strona internetowa jest pod pewnym względem naszą wizytówką. Za jej pośrednictwem informujemy odbiorców, jaki jest nasz gust estetyczny, jakie mamy […]
Jak zadbać o wystrój mieszkania, tak aby wyglądało na atrakcyjne i stylowe?
Jak zadbać o wystrój mieszkania, tak aby wyglądało na atrakcyjne i stylowe?
Dekorowanie domu może być wyzwaniem. Jest tak wiele rzeczy do przemyślenia i rozważenia, od układu pomieszczeń do mebli i akcesoriów, […]
Ostatnie wpisy
Polecamy