Jak zautomatyzować system zarządzania budynkiem?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Inteligentny dom to już nie tylko scena z filmów sci-fi, to rzeczywistość. W każdym ze współczesnych budynków znajduje się mniej lub więcej rozwiązań, które pomagają w codziennym życiu domowników. Rosnącą popularnością cieszą się całe systemy, które zarządzają i monitorują posesję. Jak to możliwe?

Automatyka, czyli co?

Automatyka budynkowa to zaawansowana technologia, której zadaniem jest sterowanie różnymi instalacjami danego obiektu, takimi jak ogrzewanie, oświetlenie i elektryczność, wentylacja itd. Dzięki temu procesy przebiegają sprawnie, komfortowo i oszczędnie dla użytkowników. Komputer przeprowadza analizy i optymalizuje działanie wszystkich systemów.

Co jest potrzebne?

Najlepiej już na etapie projektowania budynku lub jego modernizacji zaplanować odpowiednią aparaturę instalacyjną oraz urządzenia, którymi będzie można nawigować za pomocą jednego zautomatyzowanego systemu.

Budynek wyposaża się w sensory, których zadaniem jest mierzenie na przykład temperatury, wilgotności, opadu, nasłonecznienia, ale też tego, czy okna są otwarte, a rolety odsłonięte. Zamontowane są też tak zwane elementy wykonawcze, takie jak zawory, czy napędy rolet. Są one elementem modułów rozproszonych, których pracę obsługują węzły sieciowe. One z kolei są podłączone do zintegrowanego systemu zarządzania budynkiem. Takie sterowanie może być prowadzone w trybie całkowicie automatycznym. Kierować można wówczas pojedynczym urządzeniem, kilkoma lub wszystkimi jednocześnie. Możliwe jest także tworzenie pewnych scenariuszy pracy. Obejmują one na przykład podniesienie ogrzewania w konkretnych godzinach lub pomieszczeniach, włączenie telewizora o danej porze itd.

Dużą zaletą tego typu rozwiązań jest minimalizowanie kosztów eksploatacyjnych budynku. Obniżenie temperatury pomieszczeń nawet o 2 stopnie wieczorem, sterowanie pracą oświetlenia, czy chociażby automatyczne wyłączanie klimatyzacji przy otwartym oknie wpływa na realne koszty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Artykuły spożywcze – jakich urządzeń wymaga ich produkcja
Artykuły spożywcze – jakich urządzeń wymaga ich produkcja
Na rynku bardzo licznie działają zakłady produkcji i przetwórstwa żywności, które do swojej pracy potrzebują odpowiedniego sprzętu. To dzięki maszynom […]
Mezoterapia igłowa – na czym polega i kiedy warto się zdecydować na ten zabieg?
Mezoterapia igłowa – na czym polega i kiedy warto się zdecydować na ten zabieg?
Mezoterapia igłowa to zabieg o szerokim zakresie zastosowania. Stosowany jest przy problemach z jędrnością skóry, czy przebarwieniach. Wspomaga i przyspiesza […]
W czym powinien spać niemowlak?
W czym powinien spać niemowlak?
Gdy na świat przychodzi nasza długo wyczekiwana mała istotka, staramy się, aby zapewnić jej wszystko, co najlepsze. Pomimo wielu poradników […]
Ostatnie wpisy
Polecamy