Jakie są podstawowe obowiązki spedytora?

Realizacja czynności związanych z transportem konkretnych towarów nie musi się odbywać z wykorzystaniem własnej floty pojazdów i pracowników. Wiele firm korzysta bowiem z usług podmiotów zewnętrznych, takich jak choćby spedytor, np. morski albo lotniczy. Najogólniej mówiąc, praca takiej osoby polega głównie na opiece nad przesyłką, kiedy wędruje ona z punktu A do określonego punktu B. Owa opieka opiera się na organizacji wszystkich niezbędnych działań mających związek z przewozem towaru.

Wielka odpowiedzialność i dużo obowiązków

Praca w tym zawodzie wymaga konkretnych predyspozycji i umiejętności, w tym zwłaszcza znajomości języków obcych, zdolności logicznego myślenia, znakomitej organizacji pracy, dużej odporności na stres czy umiejętności funkcjonowania pod ogromną presją. Ważna jest również umiejętność podejmowania własnych decyzji i brania za nie pełnej odpowiedzialności. Spedytor może czynnie organizować zarówno transport lotniczy, jak i morski czy paletowy.

Jeśli chodzi o transport paletowy Piła jest miastem, w którym działa kilku istotnych dla tej branży specjalistów. Warto także zwrócić uwagę na transport palet Zamość, bo w tym mieście również można znaleźć doświadczonego spedytora.

Wracając jednak do tematu, do kluczowych obowiązków osoby zajmującej to konkretne stanowisko można zaliczyć:

– doradzanie w kwestiach związanych ze spedycją (porady dotyczące transportu)
– gromadzenie wszelkich niezbędnych dokumentów
– – zawieranie stosownych umów o przewóz
dobieranie najlepszych możliwych środków transportu
– sprawowanie pieczy nad załadunkiem, przeładunkiem oraz przewozem
– ubezpieczanie przesyłek
– prowadzenie odpraw celnych
– składowanie towarów
– przyjmowanie opłat za ładunki

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *