W Stanach Zjednoczonych marihuana jest sklasyfikowana jako narkotyk z listy I w ramach Controlled Substances Act, co oznacza, że nie ma akceptowanego zastosowania medycznego i ma wysoki potencjał do nadużywania. Prawo jest inne w innych krajach. W Kanadzie i Australii, na przykład, marihuana jest legalna zarówno do celów rekreacyjnych, jak i medycznych.
Marihuana została zalegalizowana do celów medycznych w 2016 roku po kilkuletnim procesie debaty i przeglądu przez rządy stanowe i federalne. Prawo pozwala osobom z pewnymi warunkami medycznymi na dostęp do produktów z konopi na receptę od lekarza. Pozwala również dorosłym powyżej 21 roku życia na posiadanie do 30 gramów marihuany w miejscu publicznym lub uprawę do dwóch roślin w domu, takich odmian jak Passion Fruit.
Premier obiecał, że marihuana zostanie zalegalizowana do 1 lipca 2018 roku – ale tylko wtedy, gdy prowincje uzgodnią, jak chcą ją najpierw uregulować. Do tej pory sześć prowincji zgodziło się na legalizację, ale niektóre przesunęły terminy wdrożenia. Oczekuje się, że sprzedaż rozpocznie się latem lub jesienią tego roku, ale dopiero po tym, jak rząd federalny ustanowi system regulujący sprzedaż na całym ogromnym terytorium Kanady.
W Polsce marihuana jest nielegalna. Posiadanie jakiejkolwiek ilości marihuany może skutkować grzywną lub karą więzienia, w zależności od ilości. Uprawa i sprzedaż marihuany jest zagrożona karą do trzech lat więzienia. Jednak w 2016 roku polski rząd ogłosił, że zalegalizuje medyczną marihuanę.