Jak należy przygotować pojazd do jazdy zimą?

Zimą z powodu niskiej temperatury i opadów śniegu panują szczególnie ciężkie warunki dla każdego pojazdu. Dlatego wszyscy kierowcy przed nadejściem pierwszych mrozów powinni odpowiednio przygotować samochód do nadchodzących zmian pogodowych. Jest kilka rzeczy, o które trzeba zadbać, żeby później nie mieć przykrej niespodzianki.

Co sprawdzić? Co wymienić?

Pierwszą i najważniejszą kwestią są oczywiście opony. Należy je wymienić z letnich na zimowe nawet wtedy, gdy nie ma zbyt wiele opadów śniegu. Dlaczego? Ponieważ zimowa wersja opon jest specjalnie produkowana z miękkiej gumy, aby zminimalizować ewentualny poślizg  Ponadto różni się bieżnikiem (ma głębsze rowki), co pozwala skuteczniej odprowadzać śnieg. Liczy się także jakość opon. Jeśli zależy nam na dobrym ogumieniu to możemy skorzystać z oferty odpowiedniego producenta, takiego jak https://plusgum.pl/producenci-opon/apollo.

Kolejną kwestią jest sprawdzenie płynów w samochodzie. Chodzi tu przede wszystkim o płyn do spryskiwaczy oraz płyn chłodniczy. Obydwa powinny być odporne na mróz — nie tylko dlatego, że po zamarznięciu przestają spełniać swoje funkcje. Zmieniający stan skupienia płyn jednocześnie zwiększa swoją objętość, przez co może uszkodzić części samochodu (np. chłodnicę).

Finalnie warto skupić się na uszczelkach i karoserii. Pierwsze dobrze jest nasmarować specjalnym środkiem pielęgnacyjnym z silikonem lub wazeliną, dzięki czemu nie przymarzną i nie uszkodzą się przy otwieraniu. Jeśli zaś chodzi o karoserię, przed zimą należy odnowić lakier i wszystkie ubytki, ponieważ z powodu soli i śniegu mogą się one powiększać.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedem − 4 =