Od jakich książek zacząć naukę czytania z dziećmi?

Uczenie dzieci czytać od najmłodszych lat ma swoje zalety. Oswajanie się z literami i łączenie zdań będzie miało duże znaczenie w przyszłej edukacji. Należy jednak wybrać do tego odpowiednie książki. Które tytuły najlepiej nadają się do pierwszych lekcji czytania? 

Odpowiedni poziom trudności 

Nauka czytania powinna zaczynać się od w miarę prostych i nieskomplikowanych książek. Niekoniecznie nadaje się do tego literatura piękna z zaawansowanym słownictwem. Warto postawić na proste książki dla dzieci, gdzie przeważają proste słówka. Zdania nie powinny też być zbyt długie – dziecko może się wtedy szybko zniechęcić. Ciekawą pomocą mogą być książki komiksy, które dzięki obrazkom zachęcą do dalszego czytania. Sprawdzić się mogą takie tytuły jak „Asterix i Obelix” albo „Kajko i Kokosz”. 

Duża ilość obrazków

Naukę czytania w pierwszych etapach mocno wspomagają obrazki. Dzięki nim dziecko umie powiązać słowa z daną ilustracją. Nauka jest ponadto dużo ciekawsza. Można kupić specjalne czytanki, które zamiast na zdaniach skupiają się na pojedynczych słowach. Jeśli dziecko opanuje podstawy to może zacząć przerabiać trudniejszy materiał. Obrazki na pierwszym etapie mogą utrwalić słówka w głowie, przez co czytanie w przyszłości będzie bardziej automatyczne.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *