Pierwszym krokiem w osuszaniu jest zapewnienie, że systemy grzewcze i chłodzące działają prawidłowo. Jeśli masz piec, powinieneś mieć swój piec czyszczony co najmniej raz w roku. Jeśli masz centralną klimatyzację, powinieneś mieć swój klimatyzator czyszczony co najmniej raz na pięć lat. Zapewni to, że system działa tak wydajnie, jak to możliwe i że nie wycieka woda do domu.
Następnym krokiem jest upewnienie się, że wszelkie nieszczelności lub pęknięcia w oknach i drzwiach są naprawione. Nieszczelne lub obłożone okna lub drzwi mogą spowodować, że wilgoć dostanie się do domu z zewnątrz i może doprowadzić do rozwoju pleśni na wewnętrznych ścianach i sufitach.
Jeśli mieszkasz w starszym domu ze starymi pojedynczymi oknami, zainstalowanie energooszczędnych okien zamiennych może pomóc zmniejszyć poziom wilgoci, pozwalając na lepszą cyrkulację powietrza w domu. Aby jeszcze bardziej ograniczyć straty ciepła przez szyby, można rozważyć dodanie izolacji wokół tych nowych okien, jeśli istnieją szczeliny między nimi a ich ramami.
Możesz również rozważyć zainstalowanie osuszacza w jednym z pomieszczeń swojego domu, gdzie nadmierna wilgotność ma tendencję do gromadzenia się. Osuszacze usuwają nadmiar wilgoci z powietrza za pomocą technologii chłodniczej, która schładza powietrze, aż stanie się ono nasycone parą wodną.
Osoby zainteresowane kwestią osuszania budynków, mogą przejrzeć więcej informacji choćby ze strony https://kaiser-one.pl/osuszanie-budynkow-malopolska/ i otrzymać pod tym względem właściwą, skuteczną pomoc.