Paliwo dla zapalniczki – Jakie są jego rodzaje?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zapalniczka to małe przenośne urządzenie, które służy do rozpalania papierosów lub ognisk. Posiada krzesiwo lub iskrę elektryczną, która służy do rozpalenia paliwa. Tradycyjne zapalniczki są wypełnione butanem i są zasilane przez koło krzesiwa, które wytwarza iskry. Są łatwe w użyciu i występują w różnych stylach i kolorach. Ale butan to nie jedyne dostępne paliwo. W tym artykule poznasz również inne.

Paliwa do zapalniczek

  • Butan: Jest to najbardziej popularny rodzaj paliwa do zapalniczek. Butan występuje w jednorazowych kanistrach i można go znaleźć w większości sklepów z narzędziami. Największą wadą jest to, że jest wysoce łatwopalny, co sprawia, że jest niebezpieczny do stosowania w wietrznych warunkach lub w pobliżu otwartego ognia.
  • Izobutan: Izobutan jest odmianą butanu, która jest bezpieczniejsza w użyciu, ponieważ ma mniej lotnych składników. Jest często używany przez obozowiczów, a także tych, którzy chcą uniknąć ryzyka bezpieczeństwa związanego z używaniem butanu. Jeśli jednak szukasz mocniejszych płomieni, to paliwo to może nie być dla Ciebie idealne, ponieważ jego poziom ciepła jest niższy niż w przypadku zapalniczek butanowych.
  • Propan: Propan to kolejna bezpieczna alternatywa dla butanu i taka, która nie posiada żadnych łatwopalnych składników. Jest on powszechnie używany przez entuzjastów wycieczek, którzy nie chcą nosić przy sobie puszek z łatwopalnym płynem podczas wędrówek lub biwaków w dziczy. Wadą zapalniczek propanowych jest to, że nie wytwarzają one tak silnego płomienia jak inne rodzaje paliw – co oznacza, że możesz potrzebować kilku pociągnięć, zanim uzyskasz swój ogień.
  • Benzyna: Zapalniczki benzynowe to opcja dla tych, którzy chcą używać zapalniczki o większej mocy niż pozostałe rodzaje zapalniczek opartych na paliwie. Benzyna do zapalniczek nie jest powszechnie stosowana, ponieważ jest wysoce łatwopalna i niebezpieczna, ale jeśli chcesz mieć wiatroodporną zapalniczkę, to jest to opcja dla Ciebie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Badanie penetracji asfaltu penetrometrem
Badanie penetracji asfaltu penetrometrem
Badanie penetracji asfaltu polega na pomiarze głębokości zanurzenia igły penetracyjnej poddanej obciążeniu 100 g w ciągu 5 sekund. Badanie asfaltów […]
Czy warto wykonywać taping twarzy?
Czy warto wykonywać taping twarzy?
Taping twarzy to zabieg wykorzystujący taśmę chirurgiczną do podnoszenia i napinania skóry twarzy. Jego działanie polega na podnoszeniu skóry z […]
Co poddaje się hartowaniu powierzchniowemu?
Co poddaje się hartowaniu powierzchniowemu?
Hartowanie stali to zabieg mający na celu wzmocnienie i uodpornienie danego materiału na uszkodzenia. W tym procesie stal staje się […]
Ostatnie wpisy
Polecamy