Paliwo dla zapalniczki – Jakie są jego rodzaje?

Zapalniczka to małe przenośne urządzenie, które służy do rozpalania papierosów lub ognisk. Posiada krzesiwo lub iskrę elektryczną, która służy do rozpalenia paliwa. Tradycyjne zapalniczki są wypełnione butanem i są zasilane przez koło krzesiwa, które wytwarza iskry. Są łatwe w użyciu i występują w różnych stylach i kolorach. Ale butan to nie jedyne dostępne paliwo. W tym artykule poznasz również inne.

Paliwa do zapalniczek

  • Butan: Jest to najbardziej popularny rodzaj paliwa do zapalniczek. Butan występuje w jednorazowych kanistrach i można go znaleźć w większości sklepów z narzędziami. Największą wadą jest to, że jest wysoce łatwopalny, co sprawia, że jest niebezpieczny do stosowania w wietrznych warunkach lub w pobliżu otwartego ognia.
  • Izobutan: Izobutan jest odmianą butanu, która jest bezpieczniejsza w użyciu, ponieważ ma mniej lotnych składników. Jest często używany przez obozowiczów, a także tych, którzy chcą uniknąć ryzyka bezpieczeństwa związanego z używaniem butanu. Jeśli jednak szukasz mocniejszych płomieni, to paliwo to może nie być dla Ciebie idealne, ponieważ jego poziom ciepła jest niższy niż w przypadku zapalniczek butanowych.
  • Propan: Propan to kolejna bezpieczna alternatywa dla butanu i taka, która nie posiada żadnych łatwopalnych składników. Jest on powszechnie używany przez entuzjastów wycieczek, którzy nie chcą nosić przy sobie puszek z łatwopalnym płynem podczas wędrówek lub biwaków w dziczy. Wadą zapalniczek propanowych jest to, że nie wytwarzają one tak silnego płomienia jak inne rodzaje paliw – co oznacza, że możesz potrzebować kilku pociągnięć, zanim uzyskasz swój ogień.
  • Benzyna: Zapalniczki benzynowe to opcja dla tych, którzy chcą używać zapalniczki o większej mocy niż pozostałe rodzaje zapalniczek opartych na paliwie. Benzyna do zapalniczek nie jest powszechnie stosowana, ponieważ jest wysoce łatwopalna i niebezpieczna, ale jeśli chcesz mieć wiatroodporną zapalniczkę, to jest to opcja dla Ciebie.
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *