Przyczyny szybkiego rozładowywania się laptopa

Jedną z największych zalet dobrego laptopa jest jego mobilność i możliwość pracy z dala od biurka. Nowoczesne urządzenia potrafią wytrzymać nawet 12 godzin pracy, na jednym ładowaniu. Jest to możliwe dzięki rozwojowi zarówno samych baterii, jak i lepszemu zarządzaniu zużyciem energii na poziomie oprogramowania. Niestety, czasem żywotność baterii spada, z różnych powodów. 

Wysokie obciążenie 

Im mocniej pracować będą musiały podzespoły laptopa, tym więcej energii będzie pobierane z baterii. Wielu producentów oprogramowania, dodało do swoich aplikacji możliwość ustawienia trybu zarządzania energią. Pozwala to na wolniejszy drenaż baterii, jednak nie każdy soft coś takiego posiada. Każde urządzenie wyjściowe wpięte do laptopa, będzie będzie pobierać energię. Ale i to można również optymalizować pod kątem zużycia baterii. Istnieją huby usb, które dodatkowo pomagają zarządzać zużyciem energii podpiętych urządzeń. 

Zużycie

Wraz z kolejnymi cyklami ładowania, bateria będzie ulegać stopniowej degeneracji. Najnowsze ogniwa bardzo długo zachowują dobrą kondycję, jednak i one po jakimś czasie będą notować gorsze wyniki. W takim wypadku, jedyną opcją jest wymiana baterii na nową. Aby dłużej zachować jej dobry stan, należy przede wszystkim dbać o to, żeby nie ulegała ona przegrzaniu. Radiatory warto przedmuchać czasem sprężonym powietrzem. Unikajmy też dużego wahania temperatur. Nie kładźmy ciepłego laptopa na bardzo zimnej powierzchni. Pozwoli to wydłużyć żywotność baterii w znaczący sposób.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *