W jaki sposób możemy ocenić naszych pracowników?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwszym krokiem do oceny pracowników jest określenie, co próbujesz zmierzyć. Czy jest to ich wydajność w pracy? Ich zdolność do pracy z innymi? Ich zdolność do dotrzymywania terminów?

Po określeniu, co chcesz zmierzyć, następnym krokiem jest decyzja, jak to zmierzysz. Istnieje wiele różnych sposobów, w jaki można oceniać swoich pracowników, w tym:

Oceny pisemne

Oceny pisemne są zwykle dokonywane na koniec każdego okresu oceny i stanowią okazję dla pracowników i kierowników do omówienia wyników pracy w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pisemne oceny powinny być jasne i konkretne, aby obie strony wiedziały dokładnie, co jest oceniane.

Ocena wyników

Ocena wyników to kolejna forma pisemnej informacji zwrotnej, która odbywa się co najmniej raz w roku, a zazwyczaj podczas rocznych przeglądów wyników, które odbywają się w tym samym czasie każdego roku. Oceny te powinny zawierać informacje zwrotne zarówno od kierowników, jak i współpracowników, a także sugestie, jak pracownicy mogą poprawić się w takich obszarach, jak praca zespołowa czy umiejętności komunikacyjne. Ocena wyników może również obejmować korektę wynagrodzenia, jeśli wyniki pracownika nie spełniają oczekiwań lub celów ustalonych przed rozpoczęciem oceny. Celem tego typu oceny nie jest koniecznie stwierdzenie, czy ktoś powinien zostać awansowany czy zwolniony, ale raczej dostarczenie konstruktywnej krytyki, tak aby pracownicy mogli poprawić swoje wyniki.

Ocena 360

Ocena 360 stopni ocenia pracowników w oparciu o punkt widzenia ich przełożonych, współpracowników, klientów lub innych osób w firmie, które znają ich pracę. System ocena 360 stopni obejmuje pozyskiwanie informacji zwrotnych z kilku źródeł, a następnie kompilowanie ich w jeden raport dla każdego pracownika. Ten rodzaj oceny może być bardziej wszechstronny niż tradycyjne oceny wydajności, ponieważ dostarcza informacji z wielu źródeł.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są podstawowe obowiązki spedytora?
Jakie są podstawowe obowiązki spedytora?
Realizacja czynności związanych z transportem konkretnych towarów nie musi się odbywać z wykorzystaniem własnej floty pojazdów i pracowników. Wiele firm […]
Wentylacja w Warszawie
Wentylacja w Warszawie
Choć stolica Polski nie uchodzi za najbardziej zanieczyszczone miasto, duży ruch samochodów oraz ogólne natężenie jej mieszkańców oraz turystów nie […]
Zakup nowego grilla – czy gazowa wersja to dobry pomysł?
Zakup nowego grilla – czy gazowa wersja to dobry pomysł?
Grillowanie to jeden z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu przez naszych rodaków. W okresie wiosenno-letnim z co drugiego przydomowego ogrodu […]
Ostatnie wpisy
Polecamy