Antyki – jak o nie dbać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Antyki są zwykle definiowane jako przedmioty mające więcej niż 100 lat. Nie ma jednak określonego wieku, który czyni przedmiot antykiem. To raczej historia i jakość przedmiotu decyduje o jego wartości.

Jeśli odziedziczyłeś lub masz zamiar kupić jakieś antyki Warszawa jako stolica posiada kilka punktów, w których nabędziesz dla siebie dobrej jakości antyk. Możesz mieć pytania, jak o niego dbać. 

Oto kilka wskazówek, jak zachować swoje cenne pamiątki:

Unikaj ekstremalnych temperatur

Antyki mogą zostać uszkodzone przez skrajne temperatury, więc trzymaj je z dala od grzejników i klimatyzatorów. Nie przechowuj ich w bezpośrednim świetle słonecznym lub w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas.

Regularnie odkurzaj

Odkurzanie pomaga zapobiegać gromadzeniu się brudu i utrzymuje Twój antyk w najlepszym stanie. Użyj czystej, miękkiej szmatki i delikatnie wytrzyj wszystkie powierzchnie, nie drapiąc ich. Możesz również użyć odkurzacza z piór lub odkurzacza z przystawką do tapicerki, aby usunąć kurz z delikatnych powierzchni, takich jak drewniane rzeźby i złocone ramy bez powodowania uszkodzeń.

Czyść ostrożnie

Jeśli musisz wyczyścić antyk, który jest szczególnie delikatny (np. kość słoniowa), skonsultuj się najpierw z ekspertem – będzie on mógł polecić odpowiednie materiały i techniki czyszczenia, które nie uszkodzą przedmiotu.

Obchodź się z nim ostrożnie

Meble antyczne nigdy nie powinny być dotykać gołymi rękami. Brud i olejki ze skóry mogą uszkodzić delikatne powierzchnie, dlatego zawsze używaj miękkiej ściereczki lub papieru do czyszczenia, aby uniknąć plam. Jeśli musisz przenieść zabytkowy przedmiot (na przykład, jeśli jest dla Ciebie zbyt ciężki), rób to bardzo ostrożnie i tylko wtedy, gdy jest to konieczne – cokolwiek więcej niż delikatne traktowanie spowoduje niepotrzebne zużycie przedmiotu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wygoda w salonie – jak ją osiągnąć?
Wygoda w salonie – jak ją osiągnąć?
Salon to serce domu. To tutaj wieczorami spotykają się członkowie rodziny, aby odpocząć po długim i wyczerpującym dniu pracy. W […]
Jakie nawierzchnie stosuje się na kortach tenisowych?
Jakie nawierzchnie stosuje się na kortach tenisowych?
Korty tenisowe mogą różnić się rodzajem nawierzchni. Najczęściej spotykanymi nawierzchniami do gry w tenisa są: gliniane, twarde i trawiastych. Poszczególne […]
Makijaż permanentny brwi – jak długo trwa zabieg?
Makijaż permanentny brwi – jak długo trwa zabieg?
Dzięki ciągłemu rozwojowi kosmetologii, medycyny estetycznej i technologii mamy dostęp do rozwiązań ułatwiających nam codzienne życie, pozwalających poczuć się piękniej […]
Ostatnie wpisy
Polecamy