Antyki – jak o nie dbać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Antyki są zwykle definiowane jako przedmioty mające więcej niż 100 lat. Nie ma jednak określonego wieku, który czyni przedmiot antykiem. To raczej historia i jakość przedmiotu decyduje o jego wartości.

Jeśli odziedziczyłeś lub masz zamiar kupić jakieś antyki Warszawa jako stolica posiada kilka punktów, w których nabędziesz dla siebie dobrej jakości antyk. Możesz mieć pytania, jak o niego dbać. 

Oto kilka wskazówek, jak zachować swoje cenne pamiątki:

Unikaj ekstremalnych temperatur

Antyki mogą zostać uszkodzone przez skrajne temperatury, więc trzymaj je z dala od grzejników i klimatyzatorów. Nie przechowuj ich w bezpośrednim świetle słonecznym lub w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas.

Regularnie odkurzaj

Odkurzanie pomaga zapobiegać gromadzeniu się brudu i utrzymuje Twój antyk w najlepszym stanie. Użyj czystej, miękkiej szmatki i delikatnie wytrzyj wszystkie powierzchnie, nie drapiąc ich. Możesz również użyć odkurzacza z piór lub odkurzacza z przystawką do tapicerki, aby usunąć kurz z delikatnych powierzchni, takich jak drewniane rzeźby i złocone ramy bez powodowania uszkodzeń.

Czyść ostrożnie

Jeśli musisz wyczyścić antyk, który jest szczególnie delikatny (np. kość słoniowa), skonsultuj się najpierw z ekspertem – będzie on mógł polecić odpowiednie materiały i techniki czyszczenia, które nie uszkodzą przedmiotu.

Obchodź się z nim ostrożnie

Meble antyczne nigdy nie powinny być dotykać gołymi rękami. Brud i olejki ze skóry mogą uszkodzić delikatne powierzchnie, dlatego zawsze używaj miękkiej ściereczki lub papieru do czyszczenia, aby uniknąć plam. Jeśli musisz przenieść zabytkowy przedmiot (na przykład, jeśli jest dla Ciebie zbyt ciężki), rób to bardzo ostrożnie i tylko wtedy, gdy jest to konieczne – cokolwiek więcej niż delikatne traktowanie spowoduje niepotrzebne zużycie przedmiotu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najciekawsze akcesoria do papierosów
Najciekawsze akcesoria do papierosów
Produkty do samodzielnego przygotowywania papierosów Coraz więcej osób rezygnuje z kupowania gotowych papierosów oferowanych przez koncerny tytoniowe i decyduje się […]
Malarstwo dla początkujących – w jaki sposób warto rozpocząć swoją przygodę z farbami?
Malarstwo dla początkujących – w jaki sposób warto rozpocząć swoją przygodę z farbami?
Wielu ludzi uważa, że malowanie obrazów jest ekskluzywnym hobby dla nielicznych osób, które są już w jakiejś mierze utalentowane. Sprawa […]
Malutki przedpokój – jak go optycznie powiększyć
Malutki przedpokój – jak go optycznie powiększyć
Mały, wąski i ciemny przedpokój to zmora wielu polskich mieszkań. Nie tylko bywa mało praktyczny, gdy przyjmujemy gości, ale także […]
Ostatnie wpisy
Polecamy