Co to są lampy szczelinowe ?

Lampy szczelinowe są jednymi z podstawowych przyrządów używanych w praktyce zawodowej przez lekarza okulistę. Pozwalają ocenić budowę poszczególnych struktur oka oraz wspomóc postawienie ostatecznej diagnozy. Badania za pomocą lampy szczelinowej odbywają się podczas wizyt rutynowych i kontrolnych oraz w większości przypadków są jednym ze stałych elementów badania wzroku.

Lampa szczelinowa składa się ze źródła silnego światła, które podczas badania okulistycznego jest kierowane na poszczególne elementy gałki ocznej w postaci rozproszonej bądź przez wąską szczelinę. Urządzenie posiada również biomikroskop, który zapewnia osobie badanej widzenie przestrzenne oraz odpowiednie powiększenie obrazu. W lampie szczelinowej znajdują się także różnorodne filtry o odmiennych zastosowaniach, jak na przykład filtr redukujący natężenie światła, filtr kobaltowo niebieski czy filtr bezczerwienny. Światło lampy szczelinowej ogniskuje się na poszczególnych strukturach oka, umożliwiając ich dokładne przebadanie oraz obejrzenie przez lekarza okulistę. Dzięki temu istnieje możliwość zobaczenia nieprawidłowości oraz postawienia odpowiedniej diagnozy. Zaawansowane lampy szczelinowe z dodatkowymi soczewkami umożliwia między innymi obejrzenie dna oka oraz wykonanie fotografii poszczególnych struktur.

Dodatkowo do lampy szczelinowej można przytwierdzić inne urządzenie, jakim jest tonometr. Dzięki temu podczas badania można uzyskać dodatkowo informacje na temat ciśnienia wewnątrzgałkowego i nie ma konieczności wykonywania tego badania osobno.

Otwierasz gabinet okulistyczny o szukasz sprzętu? Jedną z firm produkującą wysokiej jakości sprzęt okulistyczny jest Rodenstock Instrumente.
Sprawdź ofertę sprzętu u producenta.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 − 16 =