Czym jest listwa narożna do płytek?

Listwa narożna do płytek to metalowa lub plastikowa listwa, która tworzy narożnik pomiędzy dwoma płytkami. Chociaż nie jest to konieczne do instalacji płytek, narożnik płytek dodaje siły do instalacji i pomaga zapobiegać pękaniu. Jeśli masz zamiar być fugować swoje płytki, trzeba będzie użyć specjalnego rodzaju wykończenia rogu płytki o nazwie „fuga” wykończenie narożne.

Rodzaje listew narożnych do płytek

Istnieją dwa rodzaje listew narożnych do płytek: metalowe i plastikowe. Oba rodzaje występują w różnych rozmiarach, więc upewnij się, że kupujesz odpowiedni dla swojego projektu. Metalowe narożniki są zazwyczaj wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej, podczas gdy plastikowe narożniki są zazwyczaj wykonane z PVC lub tworzywa sztucznego ABS.

Oprócz materiału użytego do ich produkcji, istnieją dwa główne rodzaje narożników do płytek:

Spoinowane

Narożniki spoinowane przeznaczone są do stosowania z płytkami spoinowanymi (patrz poniżej). Składają się one z płaskiego elementu umieszczonego w rowku po obu stronach płytki i zabezpieczonego klejem przed rozpoczęciem układania płytek. Narożniki z fugą można montować za pomocą zaprawy gipsowej lub kleju epoksydowego.

Nie Fugowane

Nie Fugowane narożniki nie wymagają użycia kleju, ponieważ po prawidłowym zamontowaniu są one ustawione równo względem siebie. Niewypoziomowane narożniki zazwyczaj mają otwory w nich do wbicia gwoździa lub wkrętu, który utrzymuje je w miejscu podczas montażu. Narożniki niezlicowane mogą być stosowane z każdym rodzajem płytek i często są wykorzystywane w kuchniach i łazienkach, gdzie gromadzi się woda i wilgoć.

 

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *