Jak ocieplić podłogę?

Ocieplenie w domu pełni bardzo istotną rolę i należy je stosować nie tylko przy izolacji dachu czy ścian, ale także podłóg. Zastosowanie odpowiedniego rozwiązania pozwoli na odgrodzenie chłodnego gruntu od ciepłego wnętrza domu, by uniknąć wyrównywania się takich temperatur, co prowadziłoby do chłodu w pomieszczeniach. W jaki sposób ocieplić podłogę?

Odpowiednie ułożenie warstw i dobór materiału

Jak wiemy choćby po tym, jak ubieramy się zimą – do odpowiedniej osłony przed chłodem najlepiej sprawdzają się rozwiązania warstwowe i podobnie jest w przypadku izolowania podłóg. Także ta konstrukcja ma kilka poziomów i na gruncie wykorzystuje się przeważnie odpowiednią podsypkę (najczęściej z piasku lub żwiru) oraz izolację przeciwwilgociową, a także płytę betonową.

Zależnie od sposobu układania,izolację cieplną ustawia się pod lub na wspomnianej płycie. Jeżeli będzie to warstwa na górze to przeważnie wykorzystuje się do tego po prostu styropian lub wełnę mineralną o dużej gęstości, a co za tym idzie wytrzymałości względem odkształceń.

W przypadku warstwy ocieplenia umieszczonej na posypce, lecz pod płytą – wykorzystuje się przeważnie materiał mocniejszy od styropianu, a więc styrodur. Będzie on mniej chłonny względem wilgoci i taki sposób polecany jest do podłóg na gruntach, które będą narażone na zawilgocenia.

Dobór odpowiedniego materiału zależy od sposobu przygotowania i potrzeb izolacyjnych danego gruntu, lecz warto zadbać o przygotowanie ocieplenia podłóg, bowiem w przeciwnym razie użytkowanie domu szybko stanie się obarczone sporym dyskomfortem.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

piętnaście − pięć =