Czyszczenie basenu – krok po kroku

Nie ma osoby, która nie marzyłaby o posiadaniu własnego basenu. Obecnie posiadanie prywatnego zbiornika nie jest, aż tak wielkim luksusem jak kiedyś. Koszty eksploatacji basenu rozporowego lub stelażowego nie są tak wysokie, jak w przypadku zbiornika stacjonarnego. Bez względu na typ basenu, nie można zapominać o jego regularnym czyszczeniu. W utrzymaniu czystości pomogą dedykowane preparaty i odkurzacz basenowy.

Skąd biorą się zanieczyszczenia w basenie?

Najpopularniejszymi zanieczyszczeniami są liście i owady, które z łatwością można wyłowić siatką basenową. Najwięcej problemów sprawiają osady zalegające na ścianach i dnie zbiornika. Szary tłusty osad powstaje z olejków i kremów do opalania.  Zbyt wysokie pH wody sprawia, że wnętrze basenu staje się chropowate, a metalowe elementy osprzętu zaczynają rdzewieć. Osady związane z pH są koloru różowego, żółtego lub brązowego. Zielony osad pojawia się w basenie na skutek nieprawidłowego przepływu wody.

Jak usunąć zanieczyszczenia z basenu?

Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń, jest użycie specjalnych preparatów. Ważne, aby zweryfikować szkodliwość ich działania. Warto profilaktycznie korzystać z nieszkodliwego środka dezynfekującego wodę. Do usuwania osadów idealnie nadaje się kwas askorbinowy. Należy stale kontrolować poziom nasycenia chlorem i twardości wody. Odkurzacz do basenu jest nieco droższym rozwiązaniem, ale jego pomoc jest nieodzowna w przypadku większych powierzchni. W utrzymaniu czystości znaczącą rolę odgrywają urządzenia filtrujące i pompujące, ponieważ bez nich woda szybko ulega zanieczyszczeniu. 

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *