Drobna szkoda w domu? Klej dyspersyjny to sposób na pozbycie się problemu!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Często wykorzystywane przez złote rączki, a także pasjonatów i hobbystów w modelarstwie papierniczym. Jest bardzo przydatny (klej dyspersyjny), gdy trzeba dokonać drobnych napraw wokół domu. Łatwy w aplikacji, momentalnie schnie, a po wszystkim nie pozostawia śladu swojej obecności.

Co to jest klej dyspersyjny?

Klej dyspersyjny składa się z małych cząstek, które zostały rozproszone w wodzie lub innym rozpuszczalniku. Cząstki te powstałe są z organicznego związku polimerowego lub emulsji akrylowej. Składniki te tworzą wiązania pomiędzy dwoma różnymi materiałami, gdy łączą się ze sobą przy pomocy ciepła lub ciśnienia. Proces ten można porównać do sposobu, w jaki rozpuszcza się cukier w gorącej wodzie.

Głównymi składnikami klejów dyspersyjnych są woda i żywice akrylowe. Żywice akrylowe stanowią około 70% tych klejów. Są one wykorzystywane w wielu zastosowaniach, ponieważ mają dobrą trwałość, elastyczność i odporność na chemikalia.

Pozostałe 30% stanowią plastyfikatory, które mogą być formą estrową lub amidową związku alkoholu zawierającego co najmniej dwa atomy węgla (zwykle glikol etylenowy lub 2-butoksyetanol). Plastyfikatory sprawiają, że klej dyspersyjny posiada wielką elastyczność i nie tylko.

Kleje dyspersyjne mają wiele zalet!

Szybko schną, co czyni je idealnymi do szybkich napraw; Nie pozostawiają pozostałości na powierzchniach po wyschnięciu; Są odporne na wysokie i niskie temperatury; Sprawdzają się w różnych warunkach (na przykład przy dużej wilgotności powietrza); Można je łatwo znaleźć w każdym sklepie z artykułami budowlanymi lub w sklepach poświęconych technice.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zapalenie pęcherza – przyczyny i objawy
Zapalenie pęcherza – przyczyny i objawy
Jedną z najczęstszych przyczyn wystąpienia zmian chorobowych w obrębie pęcherza są bakterie. Zazwyczaj są to pałeczki jelitowe oraz gronkowiec. Zapalenie […]
Jakie korzyści przynosi druk cyfrowy?
Jakie korzyści przynosi druk cyfrowy?
Druk cyfrowy to proces, który wykorzystuje drukarkę wielkoformatową do drukowania na dużych rolkach papieru, zamiast na pojedynczych arkuszach. Jest on […]
Czego nie może zabraknąć w nowoczesnej łazience?
Czego nie może zabraknąć w nowoczesnej łazience?
Łazienki ewoluowały znacznie na przestrzeni lat, od miejsca przeznaczonego tylko do kąpieli do wielofunkcyjnej przestrzeni, która może pomieścić wiele działań. […]
Ostatnie wpisy
Polecamy