Od oceny zdolności kredytowej zależy pozytywna decyzja odnośnie kredytu, a także jego wysokość i warunki spłaty. Jest ona niezbędna dla oszacowania Twojej wiarygodności, dlatego należy naprawdę się do niej przyłożyć. Na czym polega jej wykonanie?
Podczas oceny zdolności kredytowej, bank lub inna instytucja finansowa biorą pod uwagę szereg czynników, które składają się na całościową ocenę potencjalnej osoby jako przyszłego kredytobiorcy. Ocena ta składa się z dwóch etapów: ilościowego i jakościowego. W pierwszym, szczegółowej analizie poddawana jest Twoja sytuacja finansowa, a więc m.in. dochody oraz ich stabilność, posiadane zobowiązania i koszty utrzymania.
Etap jakościowy ma zaś na celu zbadanie czy jesteś w stanie terminowo wywiązywać się z zawartych w umowie postanowień kredytowych. Kryteria, które są wówczas brane pod uwagę to m.in. status cywilny i mieszkaniowy, wiek oraz posiadana historia kredytowa. Podczas analizy dana instytucja korzysta z baz danych, takich jak choćby BIK, gdzie znajdują się informacje dotyczące Twoich aktualnych i przeszłych zobowiązań finansowych.
Zanim zdecydujesz się aplikować o kredyt, najlepiej będzie sprawdzić wszelkie bazy, w których widnieje Twoja historia kredytowa. Może to być czasochłonne, ale pozwoli z pewnością na zaoszczędzenie sporej ilości stresu. W końcu może się zdarzyć, że stare odsetki lub nieopłacony mandat skutecznie zniweczą marzenia o kredycie. Oczywiście najskuteczniejszym i najszybszym rozwiązaniem będzie udanie się do doradcy kredytowego, który nie tylko sporządzi Twoją ocenę zdolności kredytowej, ale także dobierze do niej odpowiednią pożyczkę – zgodną z Twoimi potrzebami, a także możliwościami. Co ważne, korzystanie z usług takiego eksperta jak np. https://adrianmalecki.pl/ jest całkowicie bezpłatne.