W naszym kraju z roku na rok na popularności zyskuje kuchnia orientalna. Zaliczane do niej potrawy kuszą przede wszystkim niezwykle wyrazistymi smakami oraz licznymi egzotycznymi składnikami. Godne polecenia są w szczególności dwa sztandarowe dania – japońska zupa rosołowa ramen na bazie makaronu oraz chińska zupa won ton z pierożkami nadziewanymi aromatycznym farszem. W dalszej części artykułu zostaną zaprezentowane szczegółowe przepisy na obie wymienione zupy.
Klasyczna zupa won ton jest przygotowywana na bazie bulionu wieprzowego, makaronu ryżowego oraz specyficznych pierożków wonton, które odgrywają tutaj główną rolę. Bulion musi być wyrazisty, czyli dogłębnie przepełniony smakiem mięsa oraz warzyw. Przyrządza się go w taki sposób, że najpierw przez wiele godzin gotuje się nóżki wieprzowe (w celu uzyskania litra stosunkowo gęstego wywaru), a następnie dodaje kilka łyżek sosu sojowego, jedną łyżkę sosu rybnego, odrobinę świeżej kolendry, trzy drobno posiekane cebulki dymki, dwa ząbki czosnku, korzeń imbiru pokrojony w cienkie plastry, a na koniec łyżkę oleju sezamowego.
Z kolei ciasto na pierożki lepi się z mąki ryżowej i pszennej z dodatkiem wody oraz soli, natomiast nadzienie uzyskuje się poprzez połączenie mielonej wieprzowiny ze startym imbirem, rozdrobnionym czosnkiem, posiekaną kolendrą, solą i trzema łyżkami sosu sojowego. Pierożki dodajemy do bulionu i całość gotujemy na małym ogniu przez około 15-20 minut. Szczegółowy przepis na zupę won ton można znaleźć pod tym adresem: https://www.kuchnieorientu.pl/przepis/zupa-won-ton/.
Ramen to potrawa dosyć trudna w przygotowaniu, ale warta każdej poświęconej sekundy. Gotowanie rozpoczynamy zawsze od włożenia do sporego garnka kości wieprzowych i drobiowych (ok. 1 kg), a następnie zalania ich wodą. Kolejnym etapem jest doprowadzenie całości do wrzenia, odcedzenie i dokładne przepłukanie zimną wodą. Oto pozostałe czynności niezbędne do wykonania ramenu:
Rozgniecenie czterech cebulek szalotek i główki czosnku, a także pokrojenie korzenia imbiru na plasterki i dwóch marchwi w kilka części.
Zalanie warzyw wodą, dodanie kości i gotowanie wszystkiego na dużym ogniu przez minimum sześć godzin.
Ostudzenie bulionu, przecedzenie przez sito i odstawienie do lodówki.
Zagotowanie bulionu z odrobiną sosu sojowego oraz alkoholu sake.
Przelanie zupy do misek i dodanie namoczonych dzień wcześniej grzybów shitake, gotowanych jajek (przepołowionych na pół), kawałków mięsa wieprzowego, sprasowanych glonów, szczypiorku oraz kiełków fasoli.