Osoby po 50. roku życia oraz takie, u których nastąpiło wyraźne pogorszenie słyszenia powinny koniecznie poddać się kompleksowemu badaniu słuchu. Służy ono przede wszystkim do dokładnej oceny poziomu odbierania wszelkich dźwięków z otoczenia. Jest ponadto niezbędne w procesie doboru odpowiedniego aparatu słuchowego u protetyka. W przeprowadzaniu omawianych badań specjalizuje się m.in: https://akademiaslyszenia.pl/.
Pierwszym etapem badania słuchu jest zazwyczaj uzyskanie skierowania do laryngologa od lekarza rodzinnego. Istnieje też oczywiście możliwość udania się do tego specjalisty prywatnie. Sama diagnostyka opiera się w tym przypadku na dwóch rodzajach metod – subiektywnych oraz obiektywnych. Do tych pierwszych zaliczamy przede wszystkim audiometrię tonalną, czyli precyzyjną oceną progu słyszenia. Polega ona na podawaniu pacjentowi w słuchawkach dźwięku o różnej częstotliwości, a odbywa się w idealnie wyciszonym wnętrzu, do którego nie dochodzą żadne hałasy. Mogłyby one bowiem zniekształcić prawidłowy rezultat. Jeśli audiometria wykaże niedosłuch, wówczas dana osoba otrzymuje skierowanie do protetyka w celu doboru aparatu.
Z kolei najważniejsze badanie obiektywne to tympanometria. Wykonuje się je przy zastosowaniu niewielkiej sondy mierzącej odbicie fali dźwiękowej od błony bębenkowej – koniecznie w warunkach modyfikacji ciśnienia w przewodzie słuchowym. Druga technika subiektywna to otoemisja akustyczna niezbędna do oceny funkcji ślimaka (zwłaszcza u noworodków). Opiera się na rejestrowaniu bardzo cichych dźwięków wydawanych przez ucho wewnętrzne w odpowiedzi na konkretny bodziec.