Pozyskiwanie finansowania jest kluczowe dla rozwoju każdego biznesu, w tym spółki. Idealna sytuacja to taka, w której przedsiębiorca finansuje inwestycję z własnych środków, jednak nie zawsze jest to możliwe. Szczególnie wtedy, gdy inwestycja jest duża albo trzeba ją wykonać pilnie. Wtedy należy rozważyć opcje finansowania zewnętrznego.
Najpopularniejszą formą zewnętrznego finansowania jest bankowy kredyt dla spółek. Warunkiem otrzymania takiego kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej. Badając zdolność kredytową, bank weźmie pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest staż spółki. Zazwyczaj powinien on wynosić przynajmniej 12 miesięcy, choć kredytodawcy czasem mają oferty promocyjne dla nowych biznesów. Ponadto, spółka nie powinna w poprzednich latach obrotowych wykazywać straty, choć bywa, że banki udzielają kredytu podmiotom, które wykazały stratę nieprzekraczająca 5%. Istotny jest też brak zaległości wobec urzędu skarbowego i ZUS oraz możliwość ustanowienia zabezpieczenia kredytu. Należy zaznaczyć, że podczas oceny zdolności kredytowej spółki może być badana również zdolność kredytowa wspólników lub udziałowców.
Starając się o kredyt zarząd spółki powinien zapoznać się z przepisami kodeksu spółek handlowych oraz postanowieniami umowy spółki, które mogą przewidywać konieczność spełnienia dodatkowych wymagań. Na przykład uzyskania zgody rady nadzorczej lub zgromadzenia wspólników. Może wydawać się, że to bardzo skomplikowana procedura, jednak spółka ma prawo skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który pomoże przy tego typu formalnościach.