Większość osób na którymś etapie życia jest zmuszona do zaciągnięcia kredytu. Przy podpisywaniu umowy z bankiem, konsument godzi się na określone warunki i opłaty. Wśród tych ostatnich, dużym obciążeniem jest prowizja. W określonych sytuacjach, można się jednak ubiegać o jej zwrot. Kiedy obowiązuje ta zasada?
Przepisy dotyczące możliwości uzyskania takiej rekompensaty, pojawiły się wraz z Ustawą z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Zgodnie z jej ustaleniami, bank ma zwrócić koszty, które konsument poniósł w związku z niewykorzystanym okresem kredytowania. Mowa tu oczywiście o sytuacji, gdy zaciągnięte zobowiązanie zostanie wcześniej spłacone. W przypadku 10-letniego kredytu, który zostanie opłacony po 5 latach, proporcjonalnie należy się zatem zwrot połowy opłaty prowizyjnej. Po wielu wątpliwościach prawnych, z czasem zostało to także podtrzymane orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Oczywiście zwrot prowizji z kredytu Noble Bank czy innego banku, przysługuje przy określonych warunkach. Takie zobowiązanie nie może przekraczać kwoty 255 550 zł lub jej równowartości w innej walucie oraz musiało powstać po 18 grudnia 2011 roku, kiedy to rzeczona ustawa zaczęła obowiązywać.
Choć instytucje są niejako zobowiązane do wypłacenia danej kwoty, to oczywiście w większości sytuacji z inicjatywą musi wyjść konsument. W tym celu trzeba napisać wniosek, w którym powinny się znaleźć dane kredytobiorcy i zawiązanej umowy oraz prośba o zwrot rzeczonych środków. Ważne jest też podanie numeru konta, na który mają zostać przelane pieniądze i dołączenie potwierdzenia wcześniejszej spłaty kredytu. Taką dyspozycję o zwrot prowizji bankowej mbank najlepiej złożyć w oddziale tej instytucji.