Co to jest ADR?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

ADR to najprościej mówiąc umowa, w której zawarte są przepisy, dotyczące przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Dokument powstał w 30 września 1957 roku w Genewie, a przez Polskę został ratyfikowany w 1975 roku. Ustalenia dotyczą przede wszystkim tego, co należy rozumieć pod pojęciem towarów niebezpiecznych, ich klasyfikację oraz środki ostrożności, jakie należy zachować w czasie ich transportu. Postanowienia te dotyczą wszystkich uczestników przewozu, począwszy od nadawcy przez przewoźnika i rozładowcę, a skończywszy na odbiorcy.

Obowiązki przewoźnika

Trudno wyrokować, na kim spoczywa największa odpowiedzialność. Jednak niezaprzeczalnie przewoźnik musi wykazać się największą czujnością. Jego uwaga powinna skupiać się na tym, czy towar nie jest uszkodzony, czy nie powstały żadne wycieki lub pęknięcia, ale także dokładnie sprawdzić dokumenty przewozowe, w których UN powinien zgadzać się z tym, które jest podane na opakowaniu.  Oczywiste jest również to, że pojazdy ADR powinny być odpowiednio oznakowane, aby inni uczestnicy ruchu drogowego, mając odpowiednią informację, zachowali wzmożoną czujność. Na http://www.bvformat.poznan.pl/produkt/numer-un-adr-3090/ można te oznaczanie znaleźć. 

Tablica ostrzegawcza ADR ma barwę pomarańczową i jest umieszczana z przodu i z tyłu lub dodatkowo z boku pojazdu w zależności od rodzaju przewożonego towaru. W przypadku transportu w sztukach przesyłki tablice powinny pojawić się z przodu i z tyłu, prostopadle do osi podłużnej jednostki. Natomiast pojazdy, przewożące towar luzem, wymagają umieszczenia pomarańczowych tablic, jak uprzednio z przodu i z tyłu oraz dodatkowo po bokach. Podobnie rzecz się ma także z cysternami stałymi bądź pojazdami-bateriami. Tablice zwyczajowo winny zawierać numer rozpoznawczy zagrożenia jak również odpowiedni numer UN.

Inne oznaczenia pojazdów ADR

Rzecz jasna tablice nie są jedyną formą znakowania pojazdów, zawierających niebezpieczne towary. Bardzo często przewoźnik ma również obowiązek umieścić odpowiednie naklejki ostrzegawcze adr. Są one używane do oznaczania znacznej większości towarów po za tymi w sztukach przesyłki (chyba, że należą do klasy 1 lub 7). W pozostałych przypadkach naklejki umieszczane są z tyłu, z przodu oraz po bokach pojazdu. Jeśli mamy do czynienia z przewozem kilku materiałów niebezpiecznych na przykład w wielokomorowej cysternie stałej bądź odejmowalnej, nalepki powinny być umieszczone na obu bokach, na wysokości każdej komory, a każda odpowiadająca wzorowi nalepki umieszczonej z boku powinna znaleźć się również z tyłu pojazdu.

Oznaczanie pojazdów ADR może wydawać się na pierwszy rzut oka dosyć trudne. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. W zasadzie schemat jest prosty, a to, co powinno się znaleźć na tablicach oraz nalepkach szczegółowo określa umowa ADR, do której w razie wątpliwości należy się odwoływać w pierwszej kolejności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Korzyści z posiadania basenu naziemnego
Korzyści z posiadania basenu naziemnego
Coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie w swoim przydomowym ogrodzie naziemnego basenu. To konstrukcja przeznaczona do kąpieli w okresie […]
Jak urządzić domową siłownię?
Jak urządzić domową siłownię?
Wiele osób marzy o smukłej i doskonale wyrzeźbionej sylwetce. Niestety karnety do profesjonalnych siłowni i sal fitness są zazwyczaj dosyć […]
Nowoczesne metody leczenia w zakresie rehabilitacji
Nowoczesne metody leczenia w zakresie rehabilitacji
Rehabilitacja stale się rozwija – zarówno jeśli chodzi o ośrodki państwowe, jak i prywatne. Co więcej, usługi rehabilitacyjne nie zamykają […]
Ostatnie wpisy
Polecamy