Na czym polega transport grawitacyjny?

Transport grawitacyjny wykorzystywany jest w bardzo wielu zastosowaniach. Używa się go między innymi w firmach prowadzących przetwórstwo zbożowe, gdzie konieczne jest przenoszenie dużych ilości materiałów sypkich. Korzystając z tytułowej typu transportu możliwa jest szybka zmiana położenia nawet wielu ton zboża, a także rozdzielanie go do różnych pojemników bądź urządzeń, za pomocą specjalnych klap rozdzielczych.

Różne rodzaje napędów

O ile samo przesypywanie się materiału dzieje się tylko przy udziale siły grawitacji, to klapy rozdzielcze można napędzać za pomocą kilku różnych rozwiązań. Najprostsze jest rozwiązanie mechaniczne, gdzie operowanie klapą wykonuje pracownik, z wykorzystaniem wystającej z niej dźwigni. Można jednak zainstalować także siłownik elektryczny lub pneumatyczny, dzięki czemu proces sterowania zostanie automatyzowany. Urządzenia takiego typu produkuje między innymi poniższa firma http://www.rybinski-stal.pl/.

Przenośniki łańcuchowe

Oprócz rozwiązań typowo grawitacyjnych, wykorzystywane są także przenośniki typu łańcuchowego. Ich zaletą jest szybka praca, duża bezawaryjność, a przede wszystkim system samoczyszczący. Oznacza to, że można wykorzystywać je do przenoszenia różnych rodzajów materiałów, takich jak choćby zboża, bez ryzyka że dojdzie do zanieczyszczenia się ich nawzajem. Urządzenia takie, powszechnie używane w firmach przetwórczych, zwane są również redlerami. Więcej na ich temat możemy przeczytać na poniższej stronie: http://www.rybinski-stal.pl/przenosniki-lancuchowe-redlery/.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 + 17 =