Terminale płatnicze można znaleźć już praktycznie w każdym sklepie, a nawet w niektórych autokarach popularnych firm przewozowych, na których wciąż jest możliwość zakupu biletu u kierowcy. Od czerwca 2018 roku jeszcze więcej jednostek będzie musiało umożliwić płacenie w ten sposób swoim klientom. Dlatego też przed zakupem terminalu płatniczego warto dowiedzieć się jak on działa i na co trzeba zwrócić szczególnie uwagę.
Przekazanie płatności
Terminal płatniczy ma za zadanie pobrać pieniądze z karty bankowej klienta i przekazać je sprzedawcy. Ale tak właściwie gdzie? Najlepiej jest, aby terminal był powiązany bezpośrednio z kontem bankowym firmy, ponieważ w ten sposób bardzo szybko otrzymamy płatność. Co prawda i tak trzeba będzie zapłacić odpowiednią prowizję, ale pieniądze za sprzedaż od razu trafią na konto firmy.
Odpowiednie szkolenie
Szkolenie pracowników z obsługi to również bardzo istotna rzecz. Oczywiście mogli oni pracować już z innym terminalem i mają ogólną wiedzę z obsługi tego typu urządzeń, ale jeśli kupujemy całkowicie nowy model warto zapewnić nowe szkolenie pracownikom, którzy nie tylko będą pracować z terminalem na co dzień, ale też tym, którzy być może okazjonalnie będą finalizować transakcje.
Gwarancje i homologacje
Gwarancja na urządzenie to kolejna istotna kwestia. Im dłuższy okres gwarancyjny, tym lepiej. Warto też sprawdzić co obejmuje gwarancji i usługa serwisowa. Wszystkie terminale płatnicze muszą też posiadać aktualną homologację do okazania w przypadku kontroli przez Izbę Skarbową. Ponieważ bez ważnej homologacji zostanie naliczona kara finansowa.