Przystępując do budowy garażu, musimy znać wcześniej jego dokładne przeznaczenie. Zazwyczaj w garażu trzymamy samochód, rowery lub inne pojazdy oraz sprzęt ogrodniczy, Tyle teoria. Praktyka pokazuje, że rzeczy, które przechowuje się w garażu, jest zdecydowanie więcej. Dobrze uwzględnić to już podczas planowania jego budowy. Od konkretnego przeznaczenia tego pomieszczenia będą zależały jego parametry. Jeśli tylko mamy taką możliwość, najlepiej kierować się zasadą „garaż nigdy nie jest za duży”. Oczywiście w granicach rozsądku.
Pierwszym naszym działaniem powinno być sprawdzenie wymiarów największego samochodu, jakiego zakup potencjalnie bierzemy pod uwagę w przyszłości. Interesują nas jego szerokość, długość i wysokość. Wymiary te będą fundamentem dalszych obliczeń. Najważniejszym elementem garażu będzie brama garażowa. Powinna ona być wyższa od samochodu, najlepiej o co najmniej 50 cm. Ponadto powinna ona być szersza od samochodu (z rozłożonymi lusterkami) o min. 30 cm.
Sam garaż powinien być na tyle szerszy od samochodu, aby swobodnie można było otworzyć w nim drzwi auta. Jeśli dodatkowo planujemy umieszczanie czegoś na ścianach garażu, również należy stosownie zwiększyć jego szerokość. Minimalna długość garażu to długość samochodu powiększona o co najmniej 1 m. Chcąc mieć możliwość przechowywania w nim innych sprzętów, należy z przybliżeniem obliczyć powierzchnię podłogi, jaką zajmą. Do otrzymanego wyniku dodajmy min. 20% i o tyle zwiększmy powierzchnię pomieszczenia. Szeroką ofertę bram garażowych znajdziemy np. tu https://horsklep.pl/.