Najczęściej używany sprzęt audiowizualny

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Rozwój technologiczny ma szczególnie duże znaczenie dla branż korzystających z urządzeń cyfrowych. Korzystanie z najnowszych dostępnych rozwiązań jest istotne, jeżeli pragnie się pozostać konkurencyjnym na rynku. Specjaliści z branży audiowizualnej wiedzą, że poprawnie dobrany sprzęt ma duży wpływ na wyniki ich pracy. Niektóre urządzenia są powszechnie używane, lecz nie zawsze przykładamy wystarczająco dużo uwagi podczas ich wybierania. Szczególnie w przypadku konwertera audiowizualnego i karty wideo wybór gorszego modelu przełoży się na gorszej jakości rezultaty. Oczywiście kwestia obrazu nie jest jedynym problemem stojącym przed fachowcami z tej branży. Muszą równocześnie zadbać o jakość nagrywanego dźwięku. Dlatego też nie można zapomnieć o rejestratorze audio, który to zadanie potrafi znacznie ułatwić.

Czym jest konwerter wideo?

Osoby mające jakieś doświadczenie w tematyce nagrań audiowizualnych doskonałe wiedzą ile problemów wynika z niekompatybilnych sygnałów. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że istnieje wiele ich typów. Do najpopularniejszych należą komponentowy, kompozytowy, HDMI oraz S-Video. Nie każde urządzenie będzie obsługiwało wszystkie rodzaje sygnałów. Aby poradzić sobie z tym problemem, należy sięgnąć po konwerter wideo. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest translacja pomiędzy poszczególnymi typami. Różnice w formatach przesyłanych danych zostają przetłumaczone wewnątrz tego urządzenia. Dzięki temu obraz zostaje zmieniony z jednej jakości na drugą. Zazwyczaj chodzi o poprawienie otrzymywanych rezultatów poprzez zamianę sygnału niższej rangi na wyższą.

W przypadku konwerterów wideo mogą one pracować w dwóch trybach -jako nadajnik lub odbiornik. Jeżeli zamierzamy się ograniczyć do podstawowych zastosowań, to najlepiej zakupić podstawowy model. Wystarczy, że zostanie wyposażony w kabel USB, który pozwoli nam w łatwiejszy sposób przesyłać, nagrywać pliki na nasz komputer z innych urządzeń. Gdy bierzemy pod uwagę Szczególną popularnością cieszy się standard HDMI, więc dobry konwerter powinien być w stanie dokonać konwersji innych sygnałów na ten typ.

W przypadku profesjonalistów pracujących w branży audiowizualnej nie wystarczy zakupienie podstawowego modelu. Niezbędne będzie bardziej zaawansowany rodzaj konwertera audio. Najlepiej wybrać jeden z produktów oferowanych przez sprawdzonych producentów tego typu urządzeń. Dobrym przykładem jest firma AJA, która sprzedaje konwertery z serii FIDO. Umożliwiają one transmisję sygnałów HD-SDI, SDI oraz 3G SDI z użyciem kabla światłowodowego. W zależności od wybranego modelu będziemy mieli dostęp do innych złączy. Przykładowo, decydując się na AJA FIDO-TR z zasilaczem dostaniemy do dyspozycji dwa kable światłowodowe ze złączami LC. Niezależnie od naszych potrzeb, któryś z konwerterów FIDO spełni nasze oczekiwania.

Każdy z nich cechuje się skutecznym izolowaniem sygnałów, dzięki czemu nie musimy się obawiać elektrycznych sprzężeń. Co więcej, ich kompaktowa obudowa zajmuje bardzo mało miejsce. Znacznie ułatwia to ich instalację nawet w wyjątkowo ciasnych miejscach. Dla osób, które potrzebują jednoczesnego przekształcania dwóch sygnałów, dobrym rozwiązaniem są konwertery audio AJA FIDO-2R. Dzięki swojej budowie umożliwiają konwersję dwukanałową, przydatną w przypadku sygnału dual-link SDI. Niezależnie od wybranego od nas modelu, wszystkie produkty firmy AJA spełniają najważniejsze specyfikacje SMPTE.

Co warto wiedzieć o kartach video?

Istotną rolę w pracy z urządzeniami audiowizualnymi odgrywa komputer. To na nim najczęściej dochodzi do edytowania oraz przekształcania nagrań. W tym celu korzysta ze specjalnego oprogramowania. Jednakże, aby sprawnie działało, nasz komputer musi spełniać konkretne parametry techniczne. Szczególnie ważne jest wyposażenie się w wystarczająco silną kartę video. Tylko w ten sposób możliwa będzie skuteczna obróbka plików audiowizualnych. Podczas wybierania produktu, należy zwrócić uwagę na rodzaje złączy. To ona zadecydują o tym, co będziemy mogli podłączyć do naszej karty. Możemy je podzielić na analogowe i cyfrowe wejścia oraz wyjścia. Dobierając kartę, musimy wiedzieć zawczasu jaki typ złączy będzie nam potrzebny. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie efektywnie jej użytkować.

Istotną informacją jest również wysokość rozdzielczości w systemie PAL oraz NTSC. Ta wartość wyznacza jakość przechwytywanego obrazu. Obecność karty pozwala również na kompresję przerabiany plików na takie formaty jak MPEG-1, MPEG-2 oraz DV. Decydując się na zakup konkretnego modelu, dobrze jest upewnić się, czy zostały dołączone do niej odpowiednie sterowniki. Dopiero po ich zainstalowaniu nowy podzespół komputerowy zacznie działać. Szukając producentów dobrych kart wideo, warto zastanowić się nad produktami firmy AJA. Znana jest między innymi, ze swojej linii kart KONA. Z ich pomocą możliwe jest skutecznie przechwytywanie oraz odtwarzanie obrazu. Profesjonaliści z branży audiowizualnej doceniają te karty za ich wysoką funkcjonalność oraz innowacyjność.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dźwig samochodowy HDS – co warto o nim wiedzieć?
Żurawie samochodowe HDS są najbardziej popularnym i powszechnym typem żurawia na świecie. Są one szeroko stosowane w budownictwie, żegludze, górnictwie […]
Co sprawia, że dobrze się wysypiamy?
Co sprawia, że dobrze się wysypiamy?
Dobry sen ma kluczowe znaczenie dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Dzięki niemu budzisz się odświeżony i gotowy na cały dzień. […]
Korzyści i zagrożenia związane z laserową korekcją wzroku
Korzyści i zagrożenia związane z laserową korekcją wzroku
Obecnie wiele osób cierpi na wady wzroku. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest coraz większa ilość czasu, jaki spędzamy przed […]
Ostatnie wpisy
Polecamy