Jak skomplementować osprzęt żeglarski?

Ostatnio dużą popularnością cieszy się spędzanie urlopu na jachcie, czyli jednostce wodnej przeznaczonej do celów rekreacyjnych. Aby wyruszyć w trasę, konieczne jest zawsze skompletowanie odpowiedniego osprzętu, zwanego w żargonie żeglarskim takielunkiem. Obejmuje on wszelkie akcesoria oraz urządzenia niezbędne do wypłynięcia na wodę i prawidłowego sterowania jednostką. Tego rodzaju rzeczy kupimy m.in. w tym profesjonalnym sklepie: https://www.szopeneria.pl/pl/c/Osprzet-zeglarski/11. 

Liczy się każdy, nawet najmniejszy element

Wszystkie elementy wchodzące w skład osprzętu żeglarskiego powinny być przede wszystkim solidnie wykonane, ponieważ jest to gwarancja braku awarii na otwartym morzu lub jeziorze. Muszą być zatem odporne m.in. na działanie zmiennych temperatur, korozję, czynniki natury mechanicznej, a także kontakt z wilgocią, porywistym wiatrem oraz solą morską. Dodajmy, że osprzęt taki obejmuje akcesoria, które nie należą do składników konstrukcyjnych kadłuba, ale jednocześnie bez ich wykorzystania nie byłoby możliwe sprawne żeglowanie. Wśród podstawowych tego typu elementów wyróżniamy:

– różne owiewki oraz okucia jachtowe – m.in. bloczki, polery i tzw. knagi  

-uchwyty pokładowe

linki nierdzewne i liny (zarówno stałe, jak i ruchome)

-kabestany i korby

-odbijacze pozwalające na sprawne dokowanie

-osprzęt kotwiczny

Poza tym warto zaopatrzyć się w dodatkowe konstrukcje, w znacznym stopniu ułatwiające poruszanie się po pokładzie i samo pływanie. Są to np. reflektory radarowe, drabinki, lornetki, kompasy, pantografy do silnika, stopery fałowe, przedłużacze rumpla, bandery, bulaje oraz stoliki kokpitowe. 

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewięć + 3 =