Jak walczyć z nadwagą i otyłością u psa?

Nie tylko ludzie ale też nasi czworonożni przyjaciele muszą się czasem zmierzyć z problem nadwagi. Co trzeci pies w naszym kraju cierpi na otyłość. Z czego to wynika? Jak temu zapobiec?

Przyczyny otyłości i nadwagi u psów

Psy podobnie jak ludzie przy nieodpowiedniej diecie mogą wraz z pokarmem otrzymywać zbyt duże dawki kaloryczne. W połączeniu z niewystarczającą aktywności fizyczną prowadzi to do nadwagi. Nie wolno też bez opamiętania karmić psa przysmakami, gryzkami albo resztkami z domowego obiadu. Dieta psa musi być dostosowana do kilku czynników, należy tu wymienić:

– wiek psa – starsze zwierzę charakteryzuje się wolniejszym metabolizmem, więc jego zapotrzebowanie energetyczne będzie mniejsze niż u młodych osobników,

– genetyka – niektóre rasy psów są bardziej podatne na otyłość niż inne i trzeba to mieć na uwadze planując ich dietę,

– sterylizacja/kastracja – psy po takich zabiegach często gromadzą więcej tkanki tłuszczowej , co wynika ze zmian hormonalnych w ich organizmach.

Jak walczyć z nadwagą u psów?

Aby skutecznie poradzić sobie z otyłością u psa należy dostosować dietę do jego potrzeb. Z pomocą przychodzą nam karmy o specjalnie dobranych składnikach, wśród których każdy pies znajdzie coś dla siebie, jak te prezentowane na witrynie https://zoona.pl/pl_PL/products-list/pies/zywienie-i-przysmaki/karma-weterynaryjna-dla-psa/otylosc-i-nadwaga. Nie można też zapominać o aktywności fizycznej czworonoga, bez której nawet najlepiej dobrana dieta nie przyniesie pożądanych efektów.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *