Silnik elektryczny to urządzenie wynalezione w XIX wieku, które zrewolucjonizowało świat. Współczesne konstrukcje zbudowane są ze stojana stanowiącego nieruchomą część, na którym osadzono elektromagnesy oraz wirnik z uzwojeniem twornikowym. Podstawowym zadaniem jednostki napędowej jest przetwarzanie energii elektrycznej w mechaniczną.
Decydując się na zakup silnika elektrycznego, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego moc. To właśnie od tego parametru zależy poziom zużycia energii elektrycznej. Zakup jednostki napędowej mocniejszej niż zalecana spowoduje, że urządzenie będzie zużywać znaczne ilości prądu nawet w sytuacji, gdy będzie pracować z niewielkim obciążeniem. Zbyt słaby silnik będzie pracował z nadmiernym ciężarem, co może doprowadzić do skrócenia jego żywotności oraz zwiększonego poboru energii elektrycznej.
Wśród urządzeń dostępnych w sprzedaży znajdują się silniki zasilane prądem stałym lub zmiennym. Tego rodzaju konstrukcje dostępne są na stronie https://sempolska.com.pl/oferta/motoreduktory-walcowe-keb-3-3/. W zależności od potrzeb możliwy jest zakup jednostki napędowej wytwarzającej stałą lub zmienną prędkość obrotową. Wybierając silnik elektryczny, warto również zwrócić uwagę na sposób mocowania. Jeśli chodzi o ten parametr, wyróżnia się urządzenia z typem łapowym lub kołnierzowym. Istotne znaczenie ma też rodzaj materiałów użytych do stworzenia obudowy. Do dyspozycji użytkowników są m.in. jednostki napędowe aluminiowe lub żeliwne.