Jak zadbać o plecy w pracy “siedzącej”?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Praca siedząca w biurze z jednej strony kojarzy się z komfortem i brakiem obciążeń dla organizmu, z drugiej zaś – każdy, kto choć trochę pracował w taki sposób, doskonale zdaje sobie sprawę, jak praca siedząca obciąża plecy. Dlatego warto od samego początku zadbać, by warunki pracy biurowej były jak najmniej uciążliwe dla naszego kręgosłupa.

Absolutnie pierwszą rzeczą, o którą powinno się zadbać w biurze, jest odpowiedniej jakości fotel czy krzesło obrotowe. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na dwa czynniki, jakie szczególnie są istotne ze względu na ochronę pleców. Przede wszystkim, oparcie fotela musi być odpowiednio wyprofilowane. Jego kształt powinien podpierać plecy i odpowiednio je podtrzymywać. Nieodpowiednie oparcie w fotelu nie będzie miało żadnych walorów odciążających i może, po pewnym czasie, powodować bolesność kręgosłupa.

Bardzo ważne jest także, by siedzisko krzesła biurowego było odpowiednio miękkie i częściowo amortyzowało ciężar osoby siedzącej. Zbyt twardy fotel będzie obciążał kręgosłup i w żaden sposób nie będzie wspierał pleców użytkownika. W konsekwencji, będzie to powodowało boleści kręgosłupa i jego odcinka lędźwiowego.

Warto zadbać również o to, by fotele i krzesła biurowe (sprawdź: krzesła biurowe obrotowe Wrocław) miały regulowane oparcie. Pozwoli to dynamicznie odciążać plecy zgodnie ze zmianą pozycji siedzącego. Przydatne będą także podłokietniki: choć nie każdy za nimi przepada, również pozytywnie wpływają na kręgosłup i zmniejszają ryzyko powstawania wad postawy.
Oprócz doboru odpowiedniego fotela czy krzesła biurowego, ważna jest też zmiana pozycji podczas pracy. Pozycja wyprostowana jest niestety obciążeniem dla lędźwi, dlatego raz na jakiś czas powinna być zmieniona na pozycję pochyloną i relaksującą. Koniecznie też, przynajmniej raz na godzinę, wstać i rozprostować kości. To także pozytywnie wpłynie na nasz kręgosłup i nie doprowadzi do jego boleści.

Duży wybór tanich foteli biurowych znajdziesz na przykład w sklepie internetowym Meble Surfland.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakim ubiorem mężczyźni mogą podkreślić atuty swojej sylwetki?
Jakim ubiorem mężczyźni mogą podkreślić atuty swojej sylwetki?
Okazuje się, że każdy mężczyzna może z powodzeniem podkreślić atuty swojej sylwetki dzięki ciuchom. Kluczem do określenia typu swojej sylwetki […]
Dlaczego warto się zdecydować na zatrudnienie pracownika z agencji pracy tymczasowej?
Dlaczego warto się zdecydować na zatrudnienie pracownika z agencji pracy tymczasowej?
Prowadząc własną działalność gospodarczą, trzeba posiadać szeroką i zróżnicowaną kadrę pracowniczą. Musi ona się składać z osób, które będą w […]
Wyjście ze szpitala – Co zrobić, żeby przebiegało bez problemów?
Wyjście ze szpitala – Co zrobić, żeby przebiegało bez problemów?
Pierwsze kilka dni po pobycie w szpitalu są często najbardziej krytyczne, ponieważ pacjenci wciąż dochodzą do siebie po operacji i […]
Ostatnie wpisy
Polecamy