Wykonanie instalacji elektrycznej w domu nie jest raczej czymś, co powinniśmy robić samodzielnie, szczególnie jeśli nie mamy stosownych uprawnień. Jest jednak wiele mniejszych i nie aż tak niebezpiecznych instalacji i przewodów, które z powodzeniem możemy podłączyć sami. Przykładem, z którym mierzy się najwięcej osób jest podłączenie anteny satelitarnej oraz poprowadzenie sieci przewodów ethernet. Żeby zrobić to dobrze i trwale, musimy jednak pamiętać o kilku zasadach, nie obędzie się tez bez odpowiednich narzędzi i akcesoriów.
Zanim zakupimy jakiekolwiek elementy instalacji, zastanówmy się nad tym, jak będzie ona przebiegała. Zaplanujmy chociaż w głowie przebieg kabli, zwróćmy uwagę na to, czy będzie ona wymagać dodatkowych prac, jak na przykład przewiercenie ścian. Jeśli tak, warto będzie pokusić się o zakup odpowiednich przelotek i przepustów. Pozwolą one nie tylko na eleganckie wykończenie, zabezpieczą też kabel przed otarciami czy przerwaniem. Na stronach internetowych takich jak https://www.bhjanecki.pl/przepusty-i-przelotki-c-28.html z pewnością znajdziemy odpowiednie dla nas rozwiązania.
Jeśli określiliśmy już przebieg, zmierzmy dokładnie, ile samego przewodu będziemy potrzebować. Zawsze kupmy co najmniej 10% więcej, niż wynika z naszych obliczeń. Damy sobie w ten sposób pole do ewentualnych zmian oraz zniwelujemy konieczność dokupowania i przedłużania przewodu w trakcie pracy. Oszczędzimy sobie więc niepotrzebnego stresu i wielu problemów.
W pracy z jakimikolwiek przewodami z pewnością musimy zaopatrzyć się w dobrej jakości kombinerki oraz taśmę izolacyjną lub koszulki termokurczliwe. Jeśli pracujemy na instalacji istniejącej, zawsze zapoznajmy się dokładnie z zasadami BHP i kupmy odpowiedni próbnik. Jest to często bagatelizowane, nie zapominajmy jednak, że czasem jedna nierozważna decyzja może kosztować nas nawet życie.
Warto zapatrzyć się też w ściągacz do izolacji, śrubokręty odpowiednie do rozwiązań, które stosujemy oraz ostry nożyk. Montaż korytek kablowych znacznie ułatwi wkrętarka oraz poziomica. Zawsze dobrze jest mieć też przy sobie opaski zaciskowe, pozwolą one utrzymać przewody w miejscu w trakcie prac, przydadzą się też w organizacji naszej instalacji. W prowadzeniu przewodów bezpośrednio po ścianie niezbędne są odpowiednie uchwyty oraz opaski.
Zastanówmy się też nad tym, jak zamierzamy łączyć przewody. O ile przy prowadzeniu jednego kabla antenowego problem ten praktycznie nie istnieje, o tyle w instalacjach bardziej skomplikowanych na pewno będziemy musieli się z nim zmierzyć. Najszybszym i jednocześnie bardzo bezpiecznym sposobem na łączenie przewodów są odpowiednie szybkozłączki i zaciski kablowe. Nie sprawdzą się one jednak w miejscach odsłoniętych, na przykład bezpośrednio na ścianie.
Nigdy natomiast nie łączmy przewodów na tzw. „okrętkę”. Połączenie takie jest nietrwałe i narażone na łatwe rozłączenie poprzez każde przypadkowe szarpnięcie. Może to nas narazić na niebezpieczeństwo porażenia, a nawet pożaru. Jeśli nie mamy pewności co do tego, w jaki sposób prowadzić i łączyć przewód, zasięgnijmy porady profesjonalisty lub zatrudnijmy fachowca. Nie warto oszczędzać kosztem własnego bezpieczeństwa.