Po czym rozpoznać usterkę tłumika?

Tłumik jest istotnym elementem każdego pojazdu, ale ze względu na swoje położenie (pod podwoziem) jest narażony na wiele niebezpieczeństw. Jego uszkodzenie lub pogorszenie pracy można łatwo rozpoznać i dalej pokażemy, jak to zrobić. Jeśli któryś z tych czynników rozpoznajemy we własnym samochodzie, powinniśmy czym prędzej wymienić tłumik.

Oznaki uszkodzeń

Pierwszym i najłatwiej rozpoznawalnym sygnałem jest zwiększony hałas. Jeśli podczas jazdy słyszymy pracę samochodu dużo wyraźniej niż do tej pory, prawdopodobnie odpowiada za to zepsuty tłumik. Lepiej nie pozostawiajmy auta długo w takim stanie i od razu oddajemy je do serwisu, gdzie naprawiane są tłumiki.

Drugim sygnałem jest zapach spalin w kabinie samochodu. Jeśli opary przedostają się do wnętrza auta, bardzo często ma to związek z uszkodzonym wydechem, często z tłumikiem. Jest to nie tylko nieprzyjemne, ale również wpływa negatywnie na zdrowie.

Trzecim istotnym znakiem może być uszkodzenie katalizatora. Zdarza się, że powodem tego jest zapchanie się tłumika, ale nie zawsze. Warto jednak  mieć to na uwadze.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 − jeden =