Jakie są rodzaje naczep?

Decydując się na założenie firmy przewozowej, musimy dokładnie wiedzieć, jakich warunków przechowywania oraz transportu wymagają poszczególne towary. Innymi słowy — konieczne jest dobieranie do każdego ładunku pojazdu z odpowiednią naczepą. Jest to konstrukcja nieposiadająca przedniej osi — główna część spoczywa bowiem bezpośrednio na ciągniku siodłowym. W branży transportowej mamy do czynienia z co najmniej kilkunastoma różnymi rodzajami tych konstrukcji — przykładem są choćby naczepy niskopodwoziowe.

Wszystko zależy od rodzaju towaru i jego gabarytów

Na naszych drogach często widzi się pojazdy z naczepą zwaną firanką, której boki są przesłonięte tzw. kurtyną. Zsuwa się ją w trakcie załadunku albo rozładunku towaru, który jest mocowany do elementów pojazdu za pomocą specjalnych pasów. Podobnie wygląda konstrukcja z plandeką, różnica polega jedynie na sposobie otwierania zabudowy – w tym pierwszym przypadku kurtyna jest zsuwana na bok, natomiast plandekę należy rozwiązać i podnieść. Jeśli interesuje nas zakup wymienionych naczep, powinniśmy zainteresować się ofertą tego sklepu: https://tsl-nordic.com/naczepy-firanki-136/. Pozostałe rodzaje tego typu konstrukcji to m.in.:

  • chłodnia – służy do przewozu towarów, które wymagają właściwej temperatury, np. żywności, leków czy chemii, dlatego jest wyposażona w agregaty chłodnicze
  • izoterma – utrzymuje przez określony czas stałą temperaturę, pełniąc rolę swoistego „termosu”
  • ruchoma podłoga – naczepa nie posiadająca dachu, pozwala na załadunek oraz rozładunek towarów bez ingerencji człowieka (transport worków, produktów sypkich i palet)
  • wywrotka – bez dachu, dzięki czemu można załadować towar górą; jej ładowność to zazwyczaj między 33 000 – 55 000 kg
  • cysterna – nadwozie przypominające walec, służy głównie do przewozu płynów (środków chemicznych, gazu, paliwa itp.)
  • wersja niskopodwoziowa – naczepa przeznaczona przede wszystkim do przewozu ciężarówek oraz ogromnych maszyn rolniczych
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 + trzy =